Apple vraj zredukuje výrobu nového 5G smartfónu iPhone SE

Záujem má byť slabší.

Server Nikkei Asia na základe svojich zdrojov z technologického priemyslu informuje, že spoločnosť Apple skreše produkciu nedávno predstaveného smartfónu iPhone SE o pätinu, teda o 20 %. Menší počet kusov má vyrobiť v nadchádzajúcom štvrťroku.

Podľa Nikkei Asia môže ísť o prvý signál, že prebiehajúca vojna na Ukrajine a rastúca miera inflácie znižuje dopyt po spotrebnej elektronike.

Pokiaľ sa tieto informácie potvrdia, Apple svojim odberateľom dodá v nasledujúcom štvrťroku o 2 až 3 milióny kusov smartfónov menej. iPhone SE (2022) je pritom stále pomerne horúcou novinkou.

Predstavený bol 9. marca 2022, ide o prvý smartfón od Apple s 5G pripojením z cenovo dostupnejšej triedy. Poháňa ho výkonný čipset A15 Bionic, no prezlečený je do pôvodného a už trochu zastaraného dizajnu so širšou bradou a okrúhlym tlačidlom, ktorý poznáme z modelu iPhone 8.

iphone SE 2022
Iphone SE (2022). Foto: Apple

Podobný scenár sa má týkať i bezdrôtových slúchadiel AirPods. Apple mal plánovanú produkciu na rok 2022 znížiť o 10 miliónov kusov. Opatrenie opäť kompenzuje vlažnejší dopyt po slúchadlách, no zároveň pomáha predajcom uvoľniť nahromadené skladové zásoby.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Zredukovanie výroby sa okrem toho môže dotknúť aj iných mobilných zariadení od Apple, najmä série smartfónov iPhone 13.

Vojna na Ukrajine iba umocnila tlak na technologické odvetvie, ktoré už predtým čelilo dlhodobému nedostatku polovodičových komponentov. S komplikáciami nebojujú iba výrobcovia počítačov a smartfónov, ale aj veľké automobilky.

Ekonomické sankcie uvalené na Rusko za jeho agresiu voči Ukrajine ovplyvňujú trh s ropou a ďalšími energetickými surovinami. Životné náklady ľudí v tieni zvyšujúcej sa inflácie rastú, kvôli čomu môžu odložiť nákup nových smartfónov, slúchadiel, ale aj napríklad počítačov na neskôr.

Apple je lídrom na trhu so spotrebnou elektronikou. Avizované zníženie objemu produkcie nedávno predstaveného iPhone SE by preto mohlo vyvolať reťazový efekt. Ostatní výrobcovia sa taktiež môžu prikloniť k obmedzeniu výroby, pričom by existujúci dopyt na trhoch uspokojovali zo svojich skladových zásob.

Analytik Brady Wang z výskumnej spoločnosti Counterpoint Research sa domnieva, že trh so smartfónmi je nadpriemerne zásobený, v dôsledku čoho ho čaká korekcia.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať