AKTUÁLNE: Slovensko vypína Sputnik aj Russia Today

NBÚ reaguje na zhoršujúcu sa situáciu na Ukrajine.

Rada Európskej únie zaviedla ďalšie obmedzenia ako reakciu na vojenskú agresiu Ruska proti Ukrajine. Od 1. marca členské štáty EÚ urýchlene pozastavujú vysielanie médií Sputnik a Russia Today (vrátane jej jazykových mutácií).

Národný bezpečnostný úrad preto požiadal prevádzkovateľov na území Slovenska, aby vykonali blokovanie podľa európskeho predpisu.

Má ísť o dočasné reštrikcie, kým Rusko neprestane vykonávať dezinformačné a manipulatívne aktivity proti Európskej únii. Povinnosť pre prevádzkovateľov sa vzťahuje na káblové aj satelitné televízie, IP-TV, poskytovateľov internetových služieb, internetové platformy aj na aplikácie na zdieľanie videí.

Priama hrozba pre EÚ

Systematická manipulácia s informáciami a dezinformácie zo strany Kremľa sa uplatňujú ako operačný nástroj v útoku na Ukrajinu. Predstavujú závažnú a priamu hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť Únie,“ vyhlásil na margo rozhodnutia vysoký predstaviteľ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Únia už dávnejšie uvalila napríklad na vedenie spoločnosti Russia Today vrátane šéfredaktorky Margarity Simonianovej sankcie.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska

Rozhodnutie EÚ zohľadňuje základné práva a slobody ukotvené v Charte základných práv.

Rusko dlhodobo podniká vo virtuálnom priestore informačné operácie. Slovenské bezpečnostné zložky nepretržite monitorujú dezinformačné naratívy, ktoré sú šírené smerom k širokej verejnosti. Vedú k jej polarizácii, podkopávajú dôveru občanov voči štátu a útočia na princípy demokratického, ústavného zriadenia.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať