nintendo swtich pro

Nintendo Switch je obrovským úspechom: Konzola prekonala aj legendárne Wii!

Výrobca do súčasnosti predal 103,54 milióna kusov konzol Switch.

Japonská spoločnosť Nintendo zverejnila správu o výsledkoch svojho podnikania, ktoré dosiahla za posledných 9 mesiacov uplynulého roka, končiac 31. decembrom 2021. Výkaz prezrádza pár zaujímavých čísiel, všíma si server XDA.

Konzola Nintendo Switch podľa výstupov spoločnosti oficiálne prekonala v predajoch konzolu Wii, ktorá sa dostala na trh ešte v roku 2006. Výrobcovi sa podarilo do súčasnosti predať 103,54 milióna kusov konzoly Switch. Tá je na trhu dostupná necelých 5 rokov.

Čo sa týka konzoly Wii, za celú jej životnosť poputovalo k zákazníkom 101,63 milióna kusov.

Nintendo Switch tak v objeme predaja prekonal aj prvú generáciu konzoly PlayStation. V súčasnosti je 5. najpredávanejšou konzolou sveta.

nintendo wii
Nintendo Wii z roku 2006

Pred sebou má zariadenia PlayStation 2 (cca 155 miliónov predaných kusov), Nintendo DS (154 miliónov predaných kusov), Game Boy/Color (118,69 miliónov predaných kusov) a PlayStation 4 (116,9 miliónov predaných kusov).

S výnimkou modelu Nintendo DS, Nintendo Switch sa predáva rýchlejšie ako všetky uvedené konzoly vo svojom období. Je tak na dobrej ceste, aby skôr či neskôr prekonala aj menovaných súperov. Dopyt po zariadení ani po 5 rokoch neutícha.

Z celkového počtu predaných kusov prislúcha 17 miliónov jednotiek verzii Switch Lite. Aktualizovaný model s OLED displejom sa začal predávať 8. októbra 2021. Do 31. decembra 2021 si ho zadovážilo 3,94 milióna zákazníkov.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Stovky miliónov hier

Nintendo okrem iného prezradilo, že sa mu podarilo do súčasnosti predať 766,41 milióna hier určených pre konzolu Switch. Prekonaný predchodca Wii je ale na tom v tomto bode lepšie, hráči si zakúpili dovedna 921,85 miliónov hier.

Čiastočne to je spôsobené obchodnou stratégiou. Konzola Wii sa často predávala ako balíček zarovno s hrou. Neraz zákazník dostal ku konzole aj viac ako jednu hru. Najpredávanejšími hrami za posledných 9 mesiacov 2021 sa stali Pokémon Brilliant Diamond a Shining Pearl (13,97 milióna kusov).

nintendo switch
Konzola Nintendo Switch

Úspech zaznamenal aj titul Mario Kart 8 Deluxe, zadovážilo si ho 7,96 milióna hráčov. Celkovo ide o najpredávanejšiu hru Nintenda, od roku 2017, kedy hra vstúpila na trh, výrobca predal do súčasnosti 43,35 milióna kópií.

Napriek úspešnému roku Nintendo opäť upravilo prognózu predaja konzol Switch na tento rok. Predpokladá, že v roku 2022 predá 23 miliónov kusov konzol. Najskôr chcel výrobca predať 25,5 milióna kusov, neskôr 24 miliónov kusov a teraz ešte o 1 milión menej. Vidieť za tým môžeme pretrvávajúci nedostatok polovodičových súčiastok na trhu.

Z hľadiska príjmov Nintendo očakáva, že zarobí viac. Rast tržieb má podporiť zvýšený záujem o hry. Dopyt po hardvéri ale spoločnosť zrejme uspokojiť nedokáže.