airtag

AirTag nemá otvor na pripnutie ku kľúčom, vyrobiť sa dá tenkým vrtákom

DIY.

Lokalizačný prívesok AirTag od Apple zatiaľ vyzerá ako naozaj užitočná pomôcka, vďaka ktorej môžu používatelia vyhľadať svoje stratené alebo zabudnuté cennosti.

AirTag od Apple neušiel pozornosti technikov z iFixit, ktorí s obľubou rozoberajú rozličnú spotrebiteľskú elektroniku s cieľom zistiť, čo všetko sa v nej nachádza a aká náročná by bola jej prípadná oprava.

iFixit zatiaľ publikoval len prvú z dvoch častí svojho skúmania, v rámci ktorého zistil pár zaujímavostí. AirTag od Apple nemá vo svojom tele otvor ako lokalizačné prívesky Tile či SmartTag od Samsungu.

Malá dierka je pri tomto type príslušenstva praktická. Pomocou nej prívesok jednoducho pripnete na krúžok ku kľúčom, poprípade cez otvor prevlečiete šnúrku a tag zavesíte na batožinu, tašku od notebooku alebo trebárs kabelku.

Apple vám namiesto dierky predá puzdro na AirTag, pomocou ktorého ho môžete pripnúť alebo zavesiť takmer kdekoľvek. Kto však chce dierku silou mocou v AirTagu mať, môže si ju, relatívne bezpečne, vyrobiť.

airtag
Foto: wikimedia.org

Technikom z iFixit sa podarilo do AirTagu vyvŕtať dieru tenkým vrtákom tak, aby nepoškodili žiaden z jeho vnútorných komponentov. Pred operáciou vybrali z príslušenstva batériu. Po jej opätovnom vložení zistili, že napriek zásahu do konštrukcie všetko funguje tak ako má.

Vrták technici viedli cez okrajovú časť konštrukcie, kde sa nachádza len plast a vrstva lepidla. Varujú však, že vŕtanie na nesprávnom mieste môže AirTag poškodiť. Do takejto úpravy by sa tak mali pustiť len odvážni jedinci, ktorí majú skúsenosti s vŕtaním (napríklad zubári?).

airtag
Foto: iFixit

iFixit porovnal AirTag s konkurenčným príslušenstvom Tile Mate a Galaxy SmartTag. Lokalizátor od Apple je najmenší. Inžinieri efektívne využili priestor, ktorí mali k dispozícii. Väčšinu priestoru zaberá 3-voltová batéria CR2032, ktorá sa nachádza aj v SmartTagu od Samsungu.

airtag
Foto: iFixit

Pre výmenu batérie nie je potrebné žiadne náradie. Používateľ si vystačí so silou vlastných prstov. iFixit zistil, že sa najťažšie otvára práve AirTag. Precízne rozloženie komponentov najlepšie ukazujú röntgenové snímky všetkých troch porovnávaných zariadení.

Tmavé miesta na snímke sú v prípade AirTagu spôsobené magnetom reproduktora a oceľovým krytom batérie. iFixit v druhej časti svojho skúmania, ktoré zverejní neskôr, upriami pohľad na čipset a ostatné komponenty.