Mimoriadna správa

Ukrajina žiada EÚ: Odstrihnite Rusko od systému SWIFT. EÚ zatiaľ váha

Ukrajina vyzvala EÚ, aby zvážila odstrihnutie Ruska od systému SWIFT, globálneho medzibankového platobného systému.

Vedúci predstavitelia Európskej únie uvalia na Rusko nové sankcie, zmrazia jeho aktíva, zastavia prístup jeho bánk na európske finančné trhy a zamerajú sa na “záujmy Kremľa” v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu, uviedli vo štvrtok vysokí predstavitelia EÚ.

Litovský prezident Gitanas Nauseda uviedol, že na mimoriadnom summite, ktorý sa začne o 20.00 h SEČ, sa bude diskutovať aj o tom, že sa Ukrajine ponúkne štatút kandidátskej krajiny EÚ, čo je krok, po ktorom Kyjev už dlho volá, hoci nemusí získať súhlas všetkých lídrov EÚ.

Odsudzujeme tento barbarský útok a cynické argumenty na jeho ospravedlnenie,” povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. “Je to prezident Putin, kto vracia vojnu do Európy.”

Týmto balíkom sa zameriame na strategické odvetvia ruského hospodárstva tým, že im zablokujeme prístup k technológiám a trhom, ktoré sú pre Rusko kľúčové,” dodala. “Oslabíme hospodársku základňu Ruska a jeho schopnosť modernizácie.

Odstrihnutie od systému SWIFT

Zmrazené by boli aj ruské aktíva v EÚ a ruským bankám by sa zastavil prístup na európske finančné trhy.

TIP REDAKCIE
Svet je v šoku: Vynašli vírus, ktorý na smartfóne funguje aj vtedy, keď je vypnutý

Podľa viacerých zdrojov z EÚ je však nepravdepodobné, že by sa v tejto fáze dohodlo vylúčenie Ruska z globálneho medzibankového platobného systému SWIFT, čo je jedna z najtvrdších nevojenských sankcií, ktoré by Západ mohol uložiť.

EÚ v stredu schválila prvé kolo sankcií vrátane zaradenia ruských politikov na čiernu listinu a obmedzenia obchodu medzi EÚ a dvoma separatistickými regiónmi na východe Ukrajiny, ktorých nezávislosť Moskva uznala.

Nové opatrenia, o ktorých sa bude rokovať na večernom summite lídrov členských štátov EÚ, budú “najtvrdším balíkom sankcií, aké sme kedy zaviedli“, uviedol šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell.

Toto je jedna z najtemnejších hodín pre Európu od konca druhej svetovej vojny… Vedenie Ruska bude čeliť bezprecedentnej izolácii.” Dodal, že EÚ pripraví aj nový balík pomoci pre Ukrajinu.

Budeme tiež aktívne podporovať evakuačné operácie vrátane našich vlastných zamestnancov v zónach postihnutých týmto ruským útokom,” povedal Borrell.