hodinky

Fossil Gen 6 predstavené: Na Wear OS 3 si počkajú do budúceho roka

Poteší rýchle nabíjanie aj výkonný Snapdragon Wear 4100+.

Prvý pohľad na nový rad inteligentných hodiniek Fossil Gen 6 sme získali pred necelými dvomi týždňami. Teraz sú oficiálne predstavené, čiže sa môžeme pozrieť na to, čo všetko ponúkajú.

Fossil Gen 6 budú dostupné v dvoch veľkostiach (42 a 44 mm) a siedmich prevedeniach, ktoré reprezentujú rozličné vzhľady puzdier a remienkov. Hodinky sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a svojím vzhľadom majú veľmi blízko ku klasickým analógovým hodinkám.

Fossil Gen 6 nie sú najvybavenejšími hodinkami na trhu, hoci si v mnohom polepšili. Kombinácia klasického štýlu so slušnou ponukou športových a smart funkcií ale vyzerá byť namiešaná dobre.

hodinky
Foto: Fossil

Fossil Gen 6 sú prvými inteligentnými hodinkami na trhu, ktoré poháňa čipset Snapdragon Wear 4100+. Oproti sérii Gen 5, ktorá sa spoliehala na procesor Wear 3100, sú hodinky o 85 percent výkonnejšie a o 25 percent úspornejšie.

Žiaľ, kapacita pamätí sa nezväčšila. V hodinkách sa stále nachádza 1 GB operačná pamäť a 8 GB úložisko. Výdrž batérie taktiež netrhá rekordy. Zákazníkov čaká obvyklých 24 hodín v plnohodnotnom režime prevádzky.

fossil gen 6
Foto: Fossil

Viacdňovú výdrž na jedno nabitie zabezpečí režim „inteligentnej batérie“. Drahocennú energiu však ušetrí tak, že vypne niektoré funkcie hodiniek. Fossil Gen 6 kompenzujú priemernú výdrž na jedno nabitie prekvapivo promptným nabíjaním.

Na 80 percent sa nabijú za približne pol hodinku, čo znamená, že ich používateľ môže dať nabíjať až ráno pred odchodom z domu. V noci si pokojne môže nechať monitorovať kvalitu spánku (ak niekomu nevadí spať v väčšími hodinkami) namiesto toho, aby hodinky pripojil k nabíjačke.

fossil gen 6
Foto: Fossil

Novinkou v hodinkách je SpO2 – monitorovanie nasýtenia krvi kyslíkom. Prirodzene, prítomný je snímač tepu, už spomenuté sledovanie kvality spánku, stresu či počítadlo spálených kalórií. EKG a ďalšie sofistikovanejšie športovo-zdravotné funkcie chýbajú. Rekreační športovci by však mali dostať všetky základné čísla, ktoré potrebujú.

Obsiahnutý mikrofón a reproduktor umožňuje uskutočňovať hlasové hovory. V tomto bode je potrebné mať hodinky prepojené cez Bluetooth (5.0 LE) so smartfónom. LTE verzia hodiniek neexistuje, možno sa však v ponuke značky objaví neskôr.

fossil gen 6
Foto: Fossil

Hodinkám ďalej nechýba WiFi, NFC, GPS, akcelerometer, výškomer, kompas, senzor svetla a gyroskop. Puzdro hodiniek je vodotesné podľa štandardu 3 ATM. Obsah zobrazí 1,28-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 416 x 416 pixelov.

Asi najväčšie úskalie nových hodiniek predstavuje operačný systém. Výrobca siahol po platforme Wear OS 2. Jeho novú, výrazne inovovanú verziu Wear OS 3, ktorou sa momentálne pýšia len hodinky Galaxy Watch 4, dostane rad Fossil Gen 6 formou aktualizácie. Tá však bude dostupná až v budúcom roku.

fossil gen 6
Foto: Fossil

Ťažko povedať, prečo sa výrobca rozhodol pre takúto stratégiu. Možno chce „optimalizovať“ technickú podporu. Hodinky s Wear OS by mali dostať dve veľké aktualizácie, takýmto spôsobom si môže výrobca jednu aktualizáciu odpísať.

Cena? 299 amerických dolárov. V našich končinách by sa mali hodinky predávať za cenu od 299 po 329 eur v závislosti od prevedenia.