OnePlus vyvíja nový systém, OxygenOS má nahradiť neskôr v tomto roku

Podľa zákulisných správ ho výrobca predstaví zarovno s novými vlajkovými smartfónmi.

Výrobcovia smartfónov OnePlus a Oppo sa v priebehu minulého roka zlúčili. Začali zdieľať svoje centrá pre výskum a vývoj hardvéru. Okrem toho využívajú rovnaké zdroje, tímy odborníkov a ďalšie kapacity potrebné pre rozvoj podnikania. 

Zo vzájomného prepojenia, v ktorom OnePlus zastáva pozíciu dcérskej značky Oppo (obe patria do skupiny BBK Electronics Corporation) vyplynulo, že firmy vyvinú aj spoločný operačný systém, presnejšie používateľské rozhranie pre smartfóny.

Zmeny v tejto oblasti už začali prebiehať. Smartfóny OnePlus sa na trhu v Číne predávajú so systémovou nadstavbou ColorOS, ktorá pochádza od Oppo. Pôvodne boli dostupné s rozhraním HydrogenOS.

Pre medzinárodné publikum je zase určené rozhranie OxygenOS, ktorého súčasťou sú aj aplikácie a služby od Google. Šéf spoločnosti OnePlus, Pete Lau, ešte v júli 2021 ubezpečoval, že OxygenOS bude aj naďalej dostupný v zariadeniach predávaných mimo Číny.

Skôr ale išlo o krátkodobé vyhliadky. V tomto roku sa majú veci zmeniť. Aspoň to vyplýva zo zákulisných informácií, ktoré získal server mysmartprice.com.

oneplus
Foto: Red.

Ten uvádza, že firma predstaví jednotný operačný systém niekedy v druhej polovici tohto roka, a to spolu s novými vlajkovými smartfónmi. Už skôr sa špekulovalo, že by mohol niesť pomenovanie H2OOS, oficiálne to ale potvrdené nie je.

TIP REDAKCIE
Vieš ako jazdiť na elektrickej kolobežke? TOP 10 pravidiel, ktoré by mal poznať každý!

V praxi by tak všetky smartfóny OnePlus (a zrejme aj Oppo) mali disponovať rovnakou softvérovou nadstavbou bez ohľadu na to, kde sa budú predávať. Rozhranie má byť postavené na operačnom systéme Android 13, ktorý zatiaľ zostáva za oponou. Prvý náhľad by mal Google tradične poskytnúť v máji.

Ak si niekto brúsi zuby na OnePlus 10 Pro, ten by sa mal na európsky trh dostať s pôvodnou nadstavbou OxygenOS 12 založenou na operačnom systéme Android 12. Smartfón bol predstavený na trhu v Číne, v Indii a Európe sa má objaviť koncom marca, prípadne začiatkom apríla.

V tejto chvíli je ťažké odhadnúť, ako bude nová zjednotená nadstavba vyzerať. Systém OxygenOS je v prevažnej miere hodnotený kladne. Je rýchly, nabitý funkciami, ponúka prívetivý vzhľad a okrem toho je relatívne často a rýchlo aktualizovaný.