nvidia

Dohoda padla: Nvidia nakoniec neprevezme firmu ARM

Nvidia sa nedokázala vysporiadať s námietkami regulačných orgánov.

Americký výrobca grafických čipov Nvidia v septembri 2020 oznámil, že sa dohodol s britským návrhárom čipov ARM Holding na odpredaji. Firmu mala Nvidia prevziať za vtedajších 40 miliárd dolárov, išlo by o jednu z najväčších akvizícii v odvetví.

Z veľkého obchodu ale nič nebude, ako informuje The Verge. SoftBank, materská spoločnosť britského ARM-u oznámila, že dohoda o akvizícii bola zrušená. Ako dôvod uviedla významné regulačné prekážky.

Nvidia za neuskutočnenie transakcie zaplatí skupine SoftBank 1,25 miliardy dolárov. Súčasný šéf firmy ARM Simon Segars zároveň opúšťa svoju pozíciu, na ktorej ho nahradí kolega Rene Haas. Predstavitelia spoločnosti majú teraz iný plán, ARM Holding chcú dostať na burzu.

Pokiaľ by sa obchod uskutočnil, výrobca grafických kariet by získal kontrolu nad spoločnosťou, ktorej architektúru využíva drvivá väčšina čipov používaných vo všetkých smartfónoch a tabletoch. Apple začal v roku 2020 montovať nové výkonné čipy postavené na technológiách ARM aj do prenosných počítačov, s čím zožal úspech.

nvidia
Ilustr. obr.: Dan Mc Creary

Už krátko po oznámení dohody sa objavili námietky, že Nvidia odkúpením firmy ARM získa veľkú moc, čo môže viesť k obmedzeniu konkurencie. Sťažnosti príslušným regulačným úradom adresovali firmy ako Qualcomm, Microsoft či Google.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Do prešetrovania akvizície sa pustili úrady v Spojenom kráľovstve, USA aj EÚ. Ešte v auguste 2021 bola Nvidia naladená optimisticky. Verila, že sa jej podarí odstrániť všetky prekážky, ktoré schváleniu odpredaja príslušnými úradmi bránia.

“Naše diskusie s regulátormi trvajú dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Obchodom sme si istí a sme presvedčení, že regulačné orgány by mal uznať výhody akvizície,“ uviedol vtedy šéf Nvidie Jensen Huang v rozhovore pre magazín Financial Times.

Úradu pre hospodársku súťaž v Spojenom kráľovstve (CMA) napríklad argumentoval, že zlúčenie subjektov by mohlo obmedziť hospodársku súťaž a potlačiť technologické inovácie na celom svete.

Spotrebitelia by mohli prísť o nové, technologicky vyspelejšie produkty, alebo by boli na trhu dostupné za vyššie ceny. Teraz je už jasné, že Nvidia cez regulačnú bariéru prejsť nedokázala.