Zuckerberg straší, že v Európe vypne Facebook a Instagram

Vedeli by ste si predstaviť život bez populárnych sociálnych sietí?

Spoločnosť Meta prevádzkujúca sociálne siete Facebook a Instagram zažila nepríjemný štvrťrok. Po zverejnení hospodárskych výsledkov klesli jej akcie o 20 percent, kvôli čomu sa trhová hodnota firmy prepadla o približne 200 miliónov dolárov.

Zisk spoločnosti Meta klesol v Q4 2021 o 8 % na 10,3 miliardy dolárov. Okrem toho predpokladá, že v prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahne nižšie tržby, niekde rozmedzí od 27 do 29 miliárd dolárov. 

Za zmienku tiež stojí, že sociálna sieť Facebook zaznamenala prvýkrát vo svojej 18-ročnej histórii pokles denných aktívnych používateľov. Počet aktívnych používateľov na mesačnej báze pritom zostal na rovnakej úrovni, respektíve nevykázal žiadny rast.

Spoločnosti Meta predložila americkej Komisii pre cenné papiere podrobnú správu o hospodárskych výsledkoch, v ktorej načrtla scenár, za akých okolností by musela v Európe vypnúť sociálne siete Facebook a Instagram, informuje server pocketnow.com.

Kameňom úrazu je spracovanie osobných údajov používateľov, ktoré sú kľúčové pre podnikanie firmy Meta v oblasti cielenej internetovej reklamy. Väčšina príjmov firmy pochádza práve z predaja inzercie.

Európske regulačné orgány chcú totižto presadiť, aby sa osobné údaje európskych používateľov spracovávali iba na území Európy. Súčasná dohoda medzi EÚ a Spojenými štátmi dovoľuje firmám posielať údaje európskych užívateľov na spracovanie do USA. O novej podobe legislatívnych pravidiel príslušné úrady rokujú.

TIP REDAKCIE
Ani vo dvojici, ani opitý: Najväčšia sieť zdieľaných kolobežiek prináša VEĽKÉ zmeny!
facebook
Ilustr. obr.: pixabay.com

Šéf firmy Meta, Mark Zuckerberg, naznačil, že pokiaľ sa nebudú môcť spoľahnúť na existujúce alebo nové dohody o zdieľaní osobných údajov medzi kontinentmi, v Európe by už nemohli ponúkať svoje kľúčové služby vrátane Facebooku a Instagramu.

Viceprezident spoločnosti Meta Nick Clegg uviedol, že nové pravidlá týkajúce sa zdieľania osobných údajov by negatívne ovplyvnili veľké aj malé firmy pôsobiace vo viacerých sektoroch. Pokiaľ by Facebook a Instagram v Európe skončili, mnohé podniky by prišli o možnosť na týchto sieťach inzerovať a cieliť reklamy na európskych spotrebiteľov.

Správa pre americkú Komisiu pre cenné papiere okrem iného slúži na to, aby spoločnosti svojich investorov informovali o tom, akým výzvam na trhu čelia. Zároveň však ide o pohodlný spôsob, ako vyslať do sveta správu o možných dôsledkoch.

Meta by mohla osobné údaje používateľov spracovávať priamo v Európe. Musela by však vybudovať potrebnú infraštruktúru a dátové centrá, ktoré by spĺňali nariadenia GDPR. To by zrejme stálo nemalé finančné prostriedky.

Naozaj hrozí, že Facebook a Instagram v Európe skončia? Ani nie. Mark Zuckerberg avízom o vypnutí týchto služieb skôr iba straší a vytvára tlak na regulačné orgány. Ako sme uviedli, tie pracujú na novej legislatíve, ktorá má obmedziť prenos údajov európskych občanov do Spojených štátov. 

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať