Apple má pri iPhone 14 použiť 48 Mpx fotoaparát, chýbať vraj nebude ani 8K video

Android smartfóny už viacero rokov používajú 48 Mpx, 64 Mpx ba dokonca aj 108 Mpx senzory. Teraz je na rade Apple.

iPhone 14 sa rysuje ako rad zariadení, ktoré po mnohých rokoch prinesú zásadné zmeny, a to v rámci interiéru i exteriéru. Špekuluje sa o menšom výreze v displeji, no taktiež aj o nových fotoaparátoch. Apple má konečne navýšiť počet megapixelov hlavného snímača, a to z 12 Mpx na hneď 48 Mpx.

Čo sa týka dizajnu, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max majú vizuálnym prevedením pripomínať starý známy iPhone 4. Chýbať nemajú titánové rámy, okrúhle tlačidlá pre ovládanie hlasitosti či dokonca ani predĺžené mriežky pre reproduktory. Najviac viditeľná zmena sa však odohrá na prednej strane. Veľký výrez má totiž nahradiť malá pilulka. Predpokladá sa, že dva nižšie modely, čiže iPhone 14 a iPhone 14 Max, si veľký výrez ponechajú.

Zdroj: Jeff Grossman (Twitter)

Určité zmeny sa odohrajú aj na zadnej strane. Podobne ako Galaxy S22 Ultra, top-end modely z radu iPhone 14 prídu o vyvýšený modul pre fotoaparáty. Apple však nastaví latku ešte vyššie, nakoľko snímače nebudú vytŕčať z chrbta zariadení.

TIP REDAKCIE
Louvre z pohodlia domova či grilovačka s televízorom Terrace? So Samsungom sa to dá!
Zdroj: Jon Prosser/Rendersbyian/PhoneArena

iPhone 14 ponúkne až 72 Mpx

Hlavnú úlohu pri optike zohrá nový 48 Mpx snímač obrazu, ktorý budú doprevádzať dva 12 Mpx objektívy. Celkový počet megapixelov sa tak navýši na 72, prvýkrát od iPhone 6S z roku 2015. To konečne umožní podporu pre nahrávanie 8K videí, ktorá doposiaľ v smartfónoch od Apple chýbala.

iPhone 14 Pro (Max) však pravdepodobne nebudú štandardne fotiť v plnom 48 Mpx rozlíšení. Apple vraj použije technológiu spájania pixelov, tzv. pixel-binning, ktorá spája viacero pixelov do jedného väčšieho pixelu, vďaka čomu dokáže snímač pozbierať viac svetla a tak vyhotovovať kvalitnejšie snímky.

Čas pokročiť

Zdá sa, že toto rozhodnutie zo strany amerického giganta prišlo kvôli nátlaku konkurencie. Doposiaľ sa sústredil skôr na kvalitu postprodukcie ako na maximalizáciu megapixelov.

Android smartfóny už viacero rokov používajú 48 Mpx, 64 Mpx ba dokonca aj 108 Mpx senzory. Teraz je na rade Apple.