India pokračuje v čistkách, zakázala ďalších 54 aplikácií pôvodom z Číny

Sú hrozbou pre národnú bezpečnosť, tvrdí indické ministerstvo.

Zoznam aplikácií, ktoré sú v Indii zakázané, sa rozrástol o nové subjekty, informuje NDTV. Krajina zakázala používanie ďalších 54 aplikácií pôvodom z Číny. Podľa miestneho ministerstva zodpovedného za informačné technológie predstavujú tieto aplikácie hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Orgán argumentuje, že uvedené aplikácie zbierali o indických používateľoch množstvo citlivých dát, ktoré v reálnom čase prenášali na servery umiestnené v nepriateľskej krajine. Niektoré zo zakázaných aplikácií patria veľkým technologickým firmám ako Tencent, Alibaba a NetEase.

Medzi aplikáciami, ktorých prevádzku India čerstvo zakázala, môžeme nájsť tituly Sweet Selfie HD, Beauty Camera, Viva Video Editor alebo napríklad aj AppLock. Zákazu sa nevyhla ani populárna battle royale hra Garena Free Fire, často porovnávaná s hrami značky PUBG.

aplikácií
Hra Garena Free Fire – Illuminate. Foto: Google Play

Zo strany Indie nejde o prvý takýto krok. Aplikácie firiem, ktoré pochádzajú alebo majú väzby na Čínu, začala banovať v roku 2020. Zákaz vtedy dobehol video platformu TikTok, prehliadač UC Browser, komunitnú aplikáciu od Xiaomi Mi Community, hru Clash of Kings a rad ďalších titulov.

TIP REDAKCIE
Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

India začala čínske aplikácie blokovať po eskalácii územného sporu v himalájskom regióne Ladakh. Pri konflikte v hornatom teréne medzi Čínou a Indiou zahynula v júni 2020 dvadsiatka vojakov a ďalší boli zranení. Celkovo sa na zozname aplikácií zakázaných v Indii v súčasnosti nachádza cez 320 titulov.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať