facebook

Facebook (Meta) mal sledovať užívateľov aj po odhlásení, súhlasil s pokutou 90 miliónov dolárov

Prekvapivo, žaloba bola v minulosti, konkrétne v roku 2017, raz zamietnutá s tým, že podľa federálneho sudcu nemali žalobcovia dostatok preukázateľných dôkazov ohľadom utrpených ekonomických škôd.

Meta si možno už čoskoro uľaví od dekády starého obvinenia, podľa ktorého mala sociálna sieť Facebook sledovať aktivitu svojich užívateľov aj po odhlásení. Spoločnosť súhlasila so zaplatením pokuty, ktorá sa šplhá do výšky 90 miliónov dolárov (79 miliónov eur).

Návrh na urovnanie mal byť podaný ešte v pondelok večer, no stále čaká na schválenie súdom. Ak zo strany zodpovedných orgánov dostane zelenú, išlo by o jedno z desiatich najväčších urovnaní hromadnej žaloby týkajúcej sa ochrany osobných údajov v histórii, píše Business Insider.

Facebook potajomky sledoval užívateľov

Žaloba bola podaná ešte v roku 2012. Uvádza sa v nej, že Facebook v období od apríla 2010 do septembra 2011 porušil zákony o ochrane súkromia tým, že používal plug-iny na ukladanie cookies sledujúcich návštevy internetových stránok, ktoré obsahovali možnosť interakcie vo forme lajku. To síce mal dovolené, avšak len za predpokladu, že bol užívateľ v tom čase prihlásený do sociálnej siete. Žiaľ, Facebook sledovanie nezastavil ani vtedy, keď užívateľ prihlásený nebol.

TIP REDAKCIE
Slováci o dôveryhodnosti internetu: Ako reagujeme na dezinformácie?

Suma vo výške 90 miliónov dolárov sa má prerozdeliť medzi poškodené osoby. Súčasťou urovnania však má byť aj vymazanie neoprávnene zhromažďovaných údajov.

Business Insider požiadal spoločnosť Meta o komentár, no zatiaľ neobdržal žiadnu spätnú väzbu. Jej hovorca však pre portál Variety uviedol nasledovné: “Dosiahnutie urovnania v tomto prípade, ktorý je starý viac ako desať rokov, je v najlepšom záujme našej komunity a našich akcionárov a sme radi, že sme túto záležitosť prekonali.”

Prekvapivo, žaloba bola v minulosti, konkrétne v roku 2017, raz zamietnutá s tým, že podľa federálneho sudcu nemali žalobcovia dostatok preukázateľných dôkazov ohľadom utrpených ekonomických škôd. Prípad sa znovu obnovil až v roku 2020.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať