Meta popiera nedávne špekulácie: Facebook ani Instagram z Európy neodchádzajú

Meta nechce ani “nehrozí”, že opustí Európu, a akékoľvek správy, ktoré naznačujú, že tak urobíme, jednoducho nie sú pravdivé. Podobne ako 70 ďalších spoločností v EÚ a USA identifikujeme obchodné riziko vyplývajúce z neistoty v súvislosti s medzinárodnými prenosmi údajov.”

Nedávno sa internetom začala šíriť správa, že šéf spoločnosti Meta, Mark Zuckerberg, straší vypnutím Facebooku a Instagramu na pôde Európy. Ten však po novom túto špekuláciu popiera a tvrdí, že sa nikomu nevyhráža, upozorňuje server Endgadget.

Zisk spoločnosti Meta zaznamenal v poslednom kvartáli 2021 značný pokles ziskov, pričom predpokladá, že krušné obdobie bude prežívať aj v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch.

Meta predložila správu o hospodárskych výsledkoch americkej Komisii pre cenné papiere. Bystrým očiam však okrem čísel neunikol ani náznak, že Facebook a Instagram v budúcnosti nebudú môcť v Európe ponúkať kľúčové služby, čo by eventuálne mohlo viesť k ich vypnutiu v tomto regióne.

Problémom je systém spracúvania osobných údajov. V súčasnosti je možné, aby firmy odosielali údaje o európskych užívateľoch do USA. Regulačné orgány EÚ sa však snažia presadiť, aby sa tieto údaje spracúvali výhradne na území Európy. Táto podmienka sa svetovému gigantovi veľmi nepozdáva, nakoľko by výrazne sťažila cielenie internetových reklám. Práve inzercia sa podpisuje pod väčšinu príjmov spoločnosti Meta.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Facebook ani Instagram v EÚ nekončia

Dnes Meta prichádza s kľúčovým prehlásením, ktorým priamo popiera úvahu o odstavení svojich služieb v EÚ. Spoločnosť toto vyjadrenie zverejnila na oficiálnom blogu.

“Meta nechce ani “nehrozí”, že opustí Európu, a akékoľvek správy, ktoré naznačujú, že tak urobíme, jednoducho nie sú pravdivé. Podobne ako 70 ďalších spoločností v EÚ a USA identifikujeme obchodné riziko vyplývajúce z neistoty v súvislosti s medzinárodnými prenosmi údajov,” píše sa v príspevku. “Medzinárodné prenosy údajov sú základom globálneho hospodárstva a podporujú mnohé služby, ktoré sú pre náš každodenný život nevyhnutné. Podniky v rôznych odvetviach potrebujú jasné globálne pravidlá na dlhodobú ochranu transatlantických tokov údajov.”

Toto vyjadrenie zo strany spoločnosti jasne potvrdzuje, že predmetné “náznaky” v správe pre americkú Komisiu pre cenné papiere sú v skutočnosti jej pohľady na riziká a výzvy, ktorým môže na európskom trhu čeliť. Instagram ani Facebook u nás však vypnúť neplánuje. Aspoň zatiaľ.

Podrobnejšie sme sa detailom správy pre americký úrad venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto linku.