EÚ chce zaviesť jednotný nabíjací port pre smartfóny, zmena má prísť ešte pred začiatkom roka 2023

Zmena sa má týkať aj elektronických kníh, nízkospotrebných notebookov, klávesníc, počítačových myší aj inteligentných hodiniek.

Európska únia sa svojho sna o zavedení jednotného štandardu pre nabíjanie spotrebnej elektroniky drží zubami nechtami. Podľa Gizchina majú zákonodarcovia schváliť jednotný nabíjací port pre smartfóny, tablety či slúchadlá ešte pred začiatkom budúceho roku. Nie všetci sa však s touto prognózou stotožňujú.

Prvá iniciatíva Európskej komisie v tomto smere prišla už pred viac ako desiatimi rokmi. Zákon sa však do štádia plnej pripravenosti na zmenu posunul len minulý rok.

Mnohých asi neprekvapí, že Apple unifikovanie štandardu nabíjania ostro kritizuje. Zastáva názor, že takýto krok brzdí inovácie a môže viesť k zvýšeniu nadbytočného elektronického odpadu, čo je presný opak toho, čo tvrdia zodpovedné orgány EÚ.

Apple nesúhlasí

Apple stále hrdo používa lightning, čo odsudzujú dokonca aj mnohí užívatelia smartfónov iPhone. A niet sa čo čudovať. Rozdielne nabíjacie porty naprieč elektronikou vedú k zbytočnej potrebe vlastniť či nosiť pri sebe viacero druhov nabíjačiek, čo je, povedzme si úprimne, často nepraktické.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Hlasovanie už v máji

Alex Agius Saliba, poslanec Európskeho parlamentu, ktorý má túto záležitosť na starosti, tvrdí, že hlasovanie ohľadom zjednotenia nabíjacieho štandardu môže prebehnúť už v máji. Nasledovať by mali rokovania s jednotlivými krajinami o konečnom zákone. “Účinnosť nadobudne do konca roka. To je náš zámer,” povedal.

Saliba ďalej tvrdí, že jednotný port sa nebude vzťahovať len na smartfóny, tablety či slúchadlá. Zmena sa má týkať aj elektronických kníh, nízkospotrebných notebookov, klávesníc, počítačových myší aj inteligentných hodiniek. Dodáva, že Európska komisia chce do roku 2025 harmonizovať aj infraštruktúru bezdrôtového nabíjania.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať