Európska komisia predložila návrh s cieľom stanoviť jednotný štandard pre nabíjanie. Bude ním USB-C!

Návrh Komisie bude musieť byť najskôr prijatý riadnym legislatívnym postupom, a to Európskym parlamentom a Radou. Prechodné obdobie, respektíve čas vyhradený výrobnému odvetviu na prispôsobenie sa uvedenej zmene, má činiť presne 24 mesiacov, čiže 2 roky.

Európska komisia včera podnikla dôležitý krok v smere, ktorý prinesie väčši komfort pre spotrebiteľov a zároveň uľahčí životnému prostrediu. Reč je o presadení jednotného štandardu pre nabíjanie, ktorým sa má stať všetkým známy USB-C. Orgán o tom informuje vo svojej tlačovej správe.

Komisia predložila legistlatívny návrh pre stanovenie jednotného riešenia pre nabíjanie malej elektroniky. Do tejto skupiny spadajú VŠETKY smartfóny, tablety, fotoaparáty, slúchadlá, pernosné reproduktory a taktiež aj prenosné herné konzoly. To však nie je všetko. Výkonný orgán ďalej presadzuje oddeliť predaje nabíjačiek a kompatibilných zariadení.

Dôvody pre toto rozhodnutie sú veľmi prosté. Jednotný štandard pre nabíjanie znamená oveľa väčší komfort pre užívateľov, ktorí tak budú môcť nabíjať, respektíve napájať všetky svoje zariadenia prostredníctvom jedného a toho istého kábla. To priamo súvisí s druhým hlavným dôvodom, ktorým je redukovanie odpadu poškodzujúceho naše životné prostredie. Jendnoducho povedané, menej káblov, menej odpadu.

“Európski spotrebitelia boli dostatočne dlho frustrovaní nekompatibilnými nabíjačkami, ktoré sa im hromadili v zásuvkách. Výrobné odvetvie malo dosť času na to, aby prišlo s vlastnými riešeniami. Teraz je načase prijať legislatívne opatrenia pre univerzálu nabíjačku. Ide o dôležitý prínos pre našich spotrebiteľov a životné prostrediie a je to v súlade s našimi zelenými a digitálnymi ambíciami,” prehlásila Margrethe Vestagerová, výkonná podpredsedníčka pre Európu pripravenú na digitálny vek.

Apple nebude veľmi spokojný

Väčšina zrejme tento návrh veľkoryso ocení. No nie každý. Rozhodne sa nepáči napríklad spoločnosti Apple, ktorá pri svojich smartfónoch stále používa konektor Lightning. Americký gigant je toho názoru, že jednotné riešenie pre nabíjanie brzdí inovácie naopak prispieva k tvorbe nadbytočného elektronického odpadu.

S Apple je to však trochu komplikované. Jeho smartfóny síce používajú Lightning, no napríklad nový iPad mini vybavil USB-C portom. Prečo jednoducho neprehlnúť hrdosť a neimplementovať jeden a ten istý port do všetkých zariadení?

Spoločnosť má víziu a robí všetko preto, aby ju dosiahla. Touto víziou je bezportová budúcnosť, o ktorej sme párkrát na našom webe už hovorili. Začalo to pri iPhone X, kedy Apple odobral jack pre slúchadlá. Čo bude ďalšie? Možno práve nabíjací port, ktorý by nahradilo bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom MagSafe. Kedy sa tak stane však zatiaľ nie je jasné.

Stále nie je dobojované

Čo bude nasledovať? Návrh Komisie bude musieť byť najskôr prijatý riadnym legislatívnym postupom, a to Európskym parlamentom a Radou. Prechodné obdobie, respektíve čas vyhradený výrobnému odvetviu na prispôsobenie sa uvedenej zmene, má činiť presne 24 mesiacov, čiže 2 roky.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať