tap to pay

Apple predstavil Tap to Pay, iPhone môže fungovať ako platobný terminál

Bezpečný, súkromný a jednoduchý spôsob, ako prijímať bezkontaktné platby kdekoľvek, hovorí Apple.

Koncom januára sa objavila správa, že sa Apple chystá premeniť smartfóny iPhone na platobné terminály. Ani to netrvalo dlho a funkcia bola oficiálne predstavená. Nazýva sa Tap to Pay.

Apple na svojom webe uvádza, že funkcia Tap to Pay umožní miliónom obchodníkov, od malých firiem až po veľkých predajcov, používať iPhone na prijímanie bezkontaktných platieb.

Riešenie akceptuje kreditné a debetné karty známych vydavateľov ako American Express, Discover, Mastercard či Visa. Prirodzene, funguje aj so smartfónmi a hodinkami Apple. Zákazník jednoducho priloží svoj iPhone k iPhonu predajcu, čím za tovar alebo službu zaplatí. O spojenie sa stará technológia NFC.

iphone
Foto: Apple

Žiadny ďalší hardvér potrebný nie je. Výnimkou je iba inštalácia špeciálnej aplikácie. Vývojári okrem toho môžu systém Tap to Pay integrovať do svojich iOS aplikácií, pokiaľ budú chcieť.

Všetky transakcie uskutočnené cez Tap to Pay sú šifrované. Rovnako ako v prípade Apple Pay, spoločnosť nevie, kto za tovar platí a čo konkrétne si zákazník kupuje.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!

iPhone XS a novší

Staršie smartfóny od Apple službu Tap to Pay podporovať nebudú. Funguje v modeloch iPhone XS (2018) a novších. Prvým subjektom, ktorý takéto bezkontaktné platby podporuje, je írsko-americká finančná spoločnosť Stripe.

Postupne sa do systému zapojí viacero aplikácií a platobných platforiem. Spoločnosť uvádza, že na integrácii spolupracuje s poprednými hráčmi z platobného odvetvia. Apple ďalej tvrdí, že až 90 % maloobchodníkov pôsobiacich v USA dokáže v súčasnosti prijímať platby pomocou služby Apple Pay.

Každá z týchto firiem bude môcť svojim zákazníkom ponúknuť aj platenie cez Tap to Pay. Ako sa už z riadkov vyššie dalo vytušiť, novinku si zatiaľ užijú iba zákazníci a obchodníci v Spojených štátoch.

Prípadnú expanziu do Európy a iných častí sveta Apple nespomína. Zrejme sa ale nikde ponáhľať nebude. Pokiaľ sa novinka na domácom trhu osvedčí, časom pravdepodobne opustí hranice USA, istý čas to ale potrvá.