VIDEO: Starlink satelity zhoreli na popol. Pozrite sa, ako vstúpili do atmosféry

Satelity Starlink nepredstavujú nebezpečenstvo pre iné satelity.

Minulotýždňová geomagnetická búrka nečakane zničila až 40 satelitov Starlink patriacich spoločnosti SpaceX. Stalo sa to krátko po tom, ako ich na obežnú dráhu vyniesla raketa Falcon 9.

Niektoré zo satelitov boli natoľko poškodené, že klesli dostatočne na to, aby si ich Zem stihla späť k sebe. Pri vstupe do atmosféry pritom na oblohe vykúzlili naozaj krásne divadlo. Zjavné je to z 3-minútového videa na YouTube.

Nestihli vystúpiť dostatočne vysoko

Satelity geomagnetická búrka zasiahla v čase, keď ešte nestihli pomaly vystúpiť do požadovanej výšky finálnej orbity. „SpaceX vypúšťa satelity do nižších orbít preto, aby v prípade poruchy mohli spadnúť späť na Zem,“ píše SpaceX vo vyhlásení. Satelity však v skutočnosti na povrch Zeme nikdy nedopadnú, pri vstupe do atmosféry sa rozpadnú, resp. zhoria.

Spoločnosť SpaceX doposiaľ na orbitu vyslala viac ako 1 800 satelitov Starlink. Firma má pritom povolenie na vynesenie ďalších desiatok tisíc satelitov, čo by výrazne obmedzilo schopnosti pozorovania vesmíru.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Pre SpaceX strata 40 satelitov nepredstavuje veľký problém. Od začiatku tohto roka raketa Falcon 9 štartovala celkom trikrát, do konca tohto mesiaca stihne firma na orbitu vyniesť ďalšiu várku.