5G siete zvýšili priemernú rýchlosť sťahovania, rebríček vedie Južná Kórea

Priemerná rýchlosť sťahovania v rámci jednej krajiny po prvýkrát prekročila hranicu 100 Mb/s.

5G siete sa postupne rozširujú po celom svete od konca roka 2019, kedy ich medzi prvými spustili operátori na trhu v Južnej Kórei a v USA. Sieťový štandard novej generácie zabezpečuje používateľom vyššie rýchlosti pripojenia s nižšou odozvou.

Organizácia OpenSignal sa vo svojej čerstvej správe po troch rokoch od spustenia 5G sietí pozrela na to, ako ovplyvnili zážitok z používania mobilných zariadení po celom svete.

Preskúmala viac ako 100 krajín a porovnala v nich priemerné rýchlosti sťahovania medzi súčasnosťou (Q4 2021) a obdobím pred nástupom sietí 5. generácie (Q1 2019). Z údajov vyplýva, že priemerná rýchlosť sťahovania vďaka 5G sieťam stúpla takmer po celom svete.

Najlepšie čísla zaznamenali v technologicky vyspelej Južnej Kórei. Pred spustením 5G sietí mohli juhokórejskí používatelia sťahovať obsah priemernou rýchlosťou 52,4 Mb/s. Teraz priemer stúpol až na 129,7 Mb/s.

Ide o značný náskok pred druhým a tretím miestom, ktoré obsadilo Nórsko a Holandsko. V týchto krajinách rýchlosť sťahovania po zavedení 5G sietí stúpla zo 48,2 na 78,1 Mb/s, respektíve zo 42,4 na 76,5 Mb/s.

Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Afganistan a Sudán. V prípade prvej menovanej krajiny vzrástla rýchlosť iba mierne, z beztak nízkych 2 Mb/s na 2,8 Mb/s. Sudán je na tom o niečo lepšie. Pred spustením 5G sietí dosahovala priemerná rýchlosť sťahovania v tejto krajine 3,2 Mb/s, na konci roka 2021 to bolo 4,7 Mb/s.

TIP REDAKCIE
Sezóna kolobežiek naplno začala: Po zrážke auta a kolobežky zomrel 57-ročný Slovák
5G
Zdroj: OpenSignal

Z 5G sietí ale nevyťažili všetky oblasti sveta. Existujú krajiny, kde priemerná rýchlosť sťahovania po troch rokoch, naopak, klesla. Ide o stredoafrický Kamerun (zo 6,5 na 6,1 Mbps), Zimbabwe (z 8,5 na 7,6 Mb/s), Srí Lanku (z 10,7 na 9,0 Mb/s) a našich susedov, Maďarsko (z 32,7 na 31,6 Mb/s).

Priemerná rýchlosť sťahovania na Slovensku

Ako je na tom Slovensko? Ocitli sme sa na 31. mieste spolu s Gréckom. Hoci 5G siete zatiaľ pokrývajú iba časť našej krajiny, priemerná rýchlosť sťahovania u nás stúpla z 23,3 Mb/s na 34,4 Mb/s. Česká republika je na tom lepšie, patrí jej 17. priečka v rebríčku OpenSignal (z 31,5 na 42,7 Mb/s).

Autori správy uviedli, že aj keď 5G siete pomohli zvýšiť rýchlosť sťahovania po celom svete, ich zavádzanie do praxe nie je ešte ani zďaleka dokončené. Dostupnosť pripojenia sa bude časom zlepšovať podobne, ako tomu bolo po spustení 4G sietí.

Komplexnú správu mapujúcu dosah 5G sietí na používateľskú skúsenosť si môžete pozrieť na tejto adrese.