cip

Snapdragon 8 Gen 1, Exynos 2200 a Dimensity 9000: Ktorý vlajkový čipset dominuje?

Najnovšie výsledky testovania čipsetov na platforme Geekbench 5, o ktoré sa podelil známy informátor Ice universe, ukazujú, že obecne trhu s čipsetmi vládne Apple a jeho A15 Bionic, ktorý možno nájsť v interiéri smartfónov iPhone 13.

Počas 2022 budú trhu s vlajkovými Android smartfónmi dominovať tri čipsety, a to Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu, Exynos 2200 od Samsungu a Dimensity 9000 od MediaTeku. Najlepší však môže byť len jeden. Ako vyzerá situácia pri tohtoročnej generácii špičkových čipsetov?

Všetky tri uvedené procesory prichádzajú s rovnakým typom jadier, konkrétne ARMv9, a sú založené na 4 nm výrobnom procese. Pri Exynose a Snapdragone bol uplatnený proces spoločnosti Samsung, pri Dimensity sa činil TSMC. Všetky tri procesory už boli oficiálne predstavené, a tak je už možné ich konečne porovnať prostredníctvom výsledkov renomovaného benchmarku.

MediaTek zažiaril

Najnovšie výsledky testovania čipsetov na platforme Geekbench 5, o ktoré sa podelil známy informátor Ice universe, ukazujú, že trhu s čipsetmi vládne Apple a jeho A15 Bionic, ktorý možno nájsť v interiéri smartfónov iPhone 13. Tento procesor získal 4 885 a 1 750 bodov. Prvá hodnota reprezentuje test na viac jadier, druhá test na jedno jadro.

Na mnohých počudovanie sa na druhej priečke neumiestnil ani Samsung, ani Qualcomm. Striebornú medailu si uchmatol MediaTek so svojím novým Dimensity 9000. Čipset dosiahol 4 410 a 1 278 bodov, a teda je v pomerne tesnom závese za nahryznutým jabĺčkom.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!
Zdroj: Geekbench 5/Ice universe (Twitter)

Exynos sa polepšil, no stále má čo dobiehať

Samsung nedávno uviedol na trh svoj najnovší čipset Exynos 2200, ktorý sa pýši grafikou od spoločnosti AMD. Tento čip by sme mali nájsť napríklad v pripravovaných vlajkových lodiach Galaxy S22 pre európsky trh. A hoci toho sľuboval mnoho, stále mierne zaostáva za konkurenciou, aspoň čo sa týka čistého výkonu.

Exynos 2200 v Geekbench 5 dosiahol 3 534 a 1 109 bodov, čo je o trochu menej, než koľko sa podarilo získať Qualcommu. Snapdragon 8 Gen 1 sa pýši skóre vo výške 3 752 a 1 231 bodov.

Qualcomm však má v TOP päťke hneď dve zastúpenia. Na piatej priečke sa umiestnil Snapdragon 888 s 3 525 a 1 125 bodmi.

Benchmark vs. realita

Hoci výsledky benchmarku ukazujú, že Dimensity 9000 ponúka najviac čistého výkonu, v reálnom svete sú dôležité aj iné faktory, ako napríklad narábanie s prevádzkovou teplotou či energiou batérie. V tomto ohľade je však ešte príliš skoro na akékoľvek definitívne závery. Musíme si počkať, kým sa procesory dopracujú do širšej škály zariadení.