dimensitiy 9000

Dimensity 9000: Vlajkový čipset od MediaTeku bude 2x drahší než jeho predchodca

Za vysoký výkon si asi bude nutné priplatiť.

Čipset Dimensity 9000, ako najnovšie a zatiaľ najvýkonnejšie dielo výrobcu MediaTek, sme spoznali v priebehu minulého mesiaca. O pár dní sa mu zoči-voči postaví Snapdragon 8 Gen 1, hlavný konkurent z produkcie Qualcommu.

Súboj medzi touto dvojicou čipsetov bude tvrdý. Oba sa spoliehajú na pokročilý 4nm výrobný proces, ako aj na vylepšenú architektúru ARMv9 na čele s výkonnostným jadrom Cortex-X2. Konkurovať si môžu aj v inej oblasti – cene, za akú si ich môžu zadovážiť hardvéroví partneri, výrobcovia smartfónov a tabletov.

Konkrétne čísla nepoznáme, no Dimensity 9000 má stáť takmer dvojnásobok toho, čo jeho predchodca, procesor Dimensity 1200. Aspoň to tvrdí informátor Digital Chat Station, ako upozorňuje server notebookcheck.net.

Čipset Snapdragon 8 Gen 1 na tom lepšie nebude. Údajne má byť ešte drahší ako jeho súčasný rival Dimensity 9000. Za vylepšenia v oblasti výkonu, grafiky, spracovania obrazových informácií či strojového učenia tak budú musieť výrobcovia náležite zaplatiť. Otázkou zostáva, ako sa to prejaví v konečnej maloobchodnej cene smartfónov a tabletov.

TIP REDAKCIE
Ponuka hier v aplikácii Netflix sa rozrastá, pribudli ďalšie tituly

Zistíme to onedlho. Prvé zariadenia vybavené uvedenými čipmi sa dostanú na trh niekedy vo februári, možno skôr.

dimensity 9000
Foto: MediaTek

Našťastie, niečo nové sa chystá v kategórii vyššej strednej triedy, ktorá by mala dokázať uspokojiť aj náročnejších zákazníkov, ale za priaznivejšiu cenu. MediaTek by mal v prvom štvrťroku 2022 predstaviť 5nm čipset Dimensity 7000.

Qualcomm zaostávať nebude. Vo svojich laboratóriách pracuje na náhrade za súčasný čipset Snapdragon 870. Snapdragon je na poli vlajkových smartfónov s operačným systémom Android zvučnejšou, no i drahšou značkou.

Dimensity 9000 má šancu uchmatnúť si pár vlajkových zariadení pre seba. MediaTek v posledných rokoch vyrástol, pre Qualcomm je čoraz silnejším súperom. V septembri tohto roka sa stal najväčším dodávateľom čipov pre smartfóny.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať