signal

Signal má nového šéfa, vedenia sa ujal spoluzakladateľ WhatsApp-u

Brian Acton zaujal v roku 2018 hashtagom #deletefacebook.

Známy komunikátor Signal, ktorý si zakladá na ochrane súkromia svojich používateľov, bude riadiť Brian Acton, spoluzakladateľ aplikácie WhatsApp. Na stoličku generálneho riaditeľa sa posadil dočasne, šifrovaná platforma stáleho šéfa stále hľadá.

Aj keď sa to možno nezdá, Signal a WhatsApp toho majú veľa spoločného, uvádza AndroidPolice. Obe aplikácie komunikáciu šifrujú (dokonca rovnakým protokolom), obsahujú podobný súbor funkcií a na ich vývoji sa podieľal práve Brian Acton.

Signalu doteraz šéfoval jeho zakladateľ Moxie Marlinspike (pravým menom Matthew Rosenfeld). V oficiálnom blogu informoval, že z vedúcej pozície odstupuje a za dočasného generálneho riaditeľa vymenoval Briana Actona. Sústrediť sa chce na hľadanie nových kandidátov na tento post.

Spoluzakladateľ WhatsApp-u a súčasný dočasný šéf Signalu Brian Acton. Foto: indianexpress.com

Moxie Marlinspike zostáva členom predstavenstva Signalu. Brian Acton, ktorý je tiež členom správnej rady Nadácie Signal, sa na pozíciu dočasného generálneho riaditeľa prihlásil dobrovoľne.

Brian Acton je zaujímavou postavou technologického sveta. V roku 2009 spolu s programátorom Janom Koumom vyvinul aplikáciu WhatsApp, ktorú o 5 rokov neskôr predali Facebooku za závratných 19 miliárd dolárov. Acton na aplikácii pracoval naďalej, no už pod hlavičkou Facebooku.

V roku 2017 ale zo spoločnosti po nezhodách odišiel. Nepáčili sa mu plány Facebooku smerujúce k speňaženiu aplikácie WhatsApp prostredníctvom cielenej reklamy. Zástanca ochrany súkromia v roku 2018 zverejnil na Twitteri príspevok, v ktorom vyzýval na opustenie sociálnej siete Facebook. Hashtag #deletefacebook sa vtedy stal virálnym.

TIP REDAKCIE
Ľudia v roku 2021 strávili používaním aplikácií rekordné množstvo času
signal
Zdroj: Twitter

Acton ho zverejnil po tom, ako na povrch vyplával škandál okolo firmy Cambridge Analytica. Tá zhromaždila osobné údaje miliónov používateľov sociálnej siete bez ich súhlasu. Dáta pritom využívala najmä na cielenie politickej reklamy, čím mohla ovplyvniť voľby na post amerického prezidenta.

Brian Acton sa po odchode z Facebooku spojil s Moxie Marlinspikeom a založili Signal, end-to-end šifrovanú aplikáciu, ktorá je priamou konkurenciou WhatsApp-u. Hoci počiatky komunikačnej služby siahajú až do roku 2010, aplikácia ako taká vznikla v rokoch 2017 a 2018.

S rozvojom pomohol štedrý kapitál, ktorý do Signalu vložil Brian Acton. Na tieto účely použil časť zdrojov, ktoré zinkasoval za odpredaj aplikácie WhatsApp. Pre používateľov aplikácie Signal sa nič nemení.

Keďže je Brian Acton dočasným riaditeľom, do zásadnejších inovácií a zmien sa zrejme nepustí. Hľadanie nového generálneho riaditeľa môže potrvať niekoľko mesiacov. Azda sa tvorcom podarí nájsť toho správneho človeka.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať