dron

Muž vo Švédsku utrpel infarkt: Defibrilátor mu priviezol dron

Služba EMADE minimalizuje čas potrebný na záchranu života.

V decembri minulého roka sa podarilo zachrániť život 71-ročného muža zo Švédska, ktorý dostal infarkt pri odhŕňaní snehu. Pomoc mu poskytol okoloidúci, zhodou okolností lekár, ktorý bol na ceste do miestnej nemocnice, kde pracuje.

Lekár začal namieste okamžite vykonávať resuscitáciu, po krátkom čase si však mohol použiť automatizovaný externý defibrilátor. Ten ale nemal pri sebe, na miesto udalosti ho priviezol autonómny dron. Trvalo mu iba 3 minúty, kým dorazil k pacientovi od nahlásenia prípadu na tiesňovú linku.

Po poskytnutí prvej pomoci bol pacient urýchlene prevezený do nemocnice a v súčasnosti je úplne zotavený.

Zaujímavosťou sa pochválil výrobca dronov Everdrone, ktorý v oblasti na západnom pobreží Švédska prevádzkuje službu Emergency Medical Aerial Delivery. Vznikla v spolupráci so švédskou lekárskou univerzitou Institut Karolinska.

Cieľom služby je poskytovať pomoc ľuďom v čo možno najkratšom čase. Dispečer tiesňovej linky dokáže k pacientovi poslať dron s defibrilátorom takmer okamžite, vďaka čomu môžu prítomné osoby pustiť do záchrany života ešte skôr, ako k pacientovi dorazí sanitka.

TIP REDAKCIE
Xiaomi predstavilo 4 nové robotické vysávače série Vacuum Mop 2
dron
Drony prevážajú ľahký a kompaktný defibrilátor Schiller FRED. Foto: Everdrone

Everdrone uvádza, že je to prvýkrát v histórii medicíny, kedy zohral dron kľúčovú úlohu pri záchrane života počas náhlej zástavy srdca. Program Emergency Medical Aerial Delivery je úplnou novinkou, zatiaľ sa iba testuje v rámci pilotnej prevádzky.

12 “výletov” na pomoc

Počas 4 mesiacov dostala služba 14 žiadostí o pomoc. Vyhovela v 12 prípadoch, ktoré boli pre takúto operáciu vhodné. Až na jeden pokus každé dopravenie defibrilátora k pacientovi dopadlo úspešne. Sedem z týchto defibrilátorov bolo doručených ešte pred príchodom sanitky.

Spoločnosť Everdrone dodala, že v Európe každoročne utrpí zástavu srdca približne 275 000 ľudí. Až 70 % infarktov sa udeje v domácnostiach, ktoré nie sú vybavené defibrilátorom. Šanca na prežitie je v takýchto situáciách nízka, dosahuje len 10 %.

Služba Emergency Medical Aerial Delivery má dosah na zhruba 200 000 obyvateľov Švédska. Everdrone s ňou chce v priebehu tohto roka expandovať do ďalších miest v Európe.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať