svetelna sou

V Číne sa nepodarila svetelná šou, na divákov začali padať desiatky dronov

Trochu iný dážď.

V posledných rokoch sa dostali do módy svetelné predstavenia tvorené synchronizovanými skupinami dronov. V pedantne pripravenej choreografii vedia na oblohe vytvárať rôzne obrazce, nápisy, animácie a v podstate čokoľvek.

Na rozdiel od ohňostrojov nie sú drony hlučné, nezapáchajú a znižujú riziko prípadného požiaru. Že ale nemusí ísť o výsostne bezpečné divadlo dokazuje nedávny incident z Číny, ktorý sa odohral v meste Čeng-čou (10 mil. obyvateľov). Informuje o ňom magazín Vice.

V hlavnej časti tohto mesta, nad jeho nákupným centrom, sa minulý piatok odohrala svetelná šou, ktorá sa však nepodarila. Počas predstavenia začali drony z neba padať na ulicu, zaparkované autá a zvedavých divákov, ktorých sa v mieste konania zišlo približne 5 000.

Pršali drony

Vo videách pochádzajúcich od tamojších médií vidieť skupinu asi 200 dronov, ktoré na oblohe vytvoria nápis s názvom nákupného centra. Zakrátko sa pár desiatok z nich začne rútiť k zemi. Diváci sa im snažili vyhnúť útekom z miesta, pričom si hlavu preventívne kryli rukami.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Jeden zo svedkov opísal, že zamestnanci pustili ľudí do nákupného centra, kde sa pred dronmi mohli skryť. Následne začali nefungujúce zariadenia zbierať z ulice. Svedok povedal, že svetelné šou s dronmi považuje za pôsobivé, no nabudúce ich bude sledovať z bezpečnejšej vzdialenosti.

Nie je presne známe, čo zlyhanie dronov spôsobilo. Organizátori hovoria o prevádzkovej chybe. Pravdepodobne vypovedala službu technika.

Magazín Vice pripomína, že tento prípad nie je ojedinelý. V máji minulého roka sa v juhozápadnej Číne v meste Čcheng-tu zrútilo z oblohy 17 dronov. V tomto prípade je dôvod zlyhania zaujímavejší.

Nespôsobila ho chyba, ale konkurencia. Polícia vtedy zistila, že za stratou kontroly nad dronmi stoja rušičky signálu, ktoré využila konkurenčná firma, pôvodne sa uchádzajúca o ponuku zorganizovať predstavenie.

Na videách nižšie si môžete pozrieť, ako to pred nákupným centrom mesta Čeng-čou vyzeralo.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať