messenger

Messenger vylepšil šifrovanú komunikáciu, pribudli nové funkcie

GIF-ká, nálepky, indikátor písania alebo upozornenie na snímku obrazovky.

Komunikačná platforma Messenger z dielne spoločnosti Meta (predtým Facebook) konverzácie automaticky nešifruje. Používateľ si musí režim tajnej konverzácie zapnúť manuálne. Predvolené end-to-end šifrovanie sa do aplikácie nedostane skôr ako roku 2023.

Meta v auguste minulého roka oznámila, že Messenger bude okrem textových správ šifrovať aj hlasové hovory a videohovory. Nové možnosti sa k používateľom dostávali postupne. Teraz spoločnosť informuje, že sú dostupné pre každého.

So svojimi priateľmi a rodinou sa tak môžete spojiť súkromným a bezpečným spôsobom, uvádza Meta vo svojej správe. Noviniek je však viac a vôbec nie sú zlé. Rozhovory uskutočnené v režime tajnej konverzácie podporujú nové funkcie, ktoré boli dostupné len v bežnom, nešifrovanom režime.

Po novom môžu komunikácie chtiví jedinci v zabezpečených četoch odosielať aj GIF-ká, nálepky alebo reakcie. Okrem toho môžu správy preposielať ďalej alebo si uložiť prijatý multimediálny obsah (fotky, videá) do svojho zariadenia.

Podporované sú tiež takzvané odznaky overenia, ktoré svietia v profiloch známych osobností, značiek a firiem. V šifrovanom čete tým pádom každý uvidí, že komunikuje s autentickým profilom.

O niekoľko týždňov sa v aplikácii Messenger zjaví ešte jedna vymoženosť – upozornenie na snímku obrazovky. Niečo podobné má napríklad Snapchat. Ak si niekto v režime tajnej konverzácie takúto snímku spraví, druhá strana o tom bude vedieť.

TIP REDAKCIE
Návrat legendy? Nokia chystá nový smartfón so šialeným dizajnom. Máme fotky!

Ďalším prírastkom sú indikátory písania. Každý tak bude v šifrovanom čete vidieť, že druhá strana niečo píše.

messenger
Ilustr. foto: Red.

Ako sme uviedli v úvode, šifrovanú komunikáciu si musí každý používateľ zapnúť manuálne. V konkrétnom čete stačí ťuknúť na informačnú ikonu v pravom hornom rohu rozhrania a následne z ponuky vybrať „prejsť na tajnú konverzáciu.“

Alebo inak, v zozname četov treba ťuknúť na ikonu pera (nová správa) a aktivovať prepínač s ikonou zámku. V šifrovanom čete sa tiež dajú nastaviť miznúce správy. Slúži na to ikona času zobrazená v textovom poli. Rozpätie miznúcich správ je pritom veľké. Automaticky sa môžu odstrániť po 5 sekundách alebo až po 24 hodinách.

End-to-end šifrovanie predstavuje silný typ zabezpečenia, ktoré chráni celé spojenie medzi odosielateľom a príjemcom. Údaje prenášané cez takéto spojenie dokáže prečítať iba príjemca a odosielateľ. Prevádzkovateľ služby alebo napríklad administrátor serverov ich dešifrovať nedokáže.

Meta novinky v šifrovanej komunikácii platformy Messenger predstavila iba jeden deň pred Európskym dňom ochrany osobných údajov, ktorý pripadá na 28. januára. Dnes je to
presne 41 rokov, čo Rada Európy prijala dňa 28. januára dohovor číslo 108, ktorý je prvým právne záväzným medzinárodným nástrojom na ochranu údajov.

 

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať