messenger

Messenger od Facebooku začína šifrovať hlasové volania aj videohovory

Novinky v režime Tajnej konverzácie.

Komunikačná platforma Facebook Messenger v základe neponúka end-to-end šifrovanie četu. Zapnúť si musíte Tajnú konverzáciu, až v nej je textová komunikácia chránená pokročilým end-to-end šifrovaním.

Facebook koncom minulého týždňa oznámil, že bude end-to-end šifrovaním po novom chrániť aj hlasové hovory a videohovory. Aj v tomto prípade platí, že ich musí používateľ uskutočniť v Tajnej konverzácii. Samé o sebe, v základnom režime konverzácie, šifrované nebudú.

Facebook uvádza, že sa na platforme Messenger uskutoční cez 150 miliónov hovorov a videohovorov denne. Záujem o tento typ komunikácie podľa firmy rastie.

Nová funkcia bude zo začiatku dostupná pre úzky okruh používateľov. Medzi všetkých sa dostane v priebehu najbližších týždňov. Facebook v budúcnosti zašifruje aj skupinové hovory. Aktuálna zmena sa týka len súkromných hovorov. End-to-end šifrovanie by mal časom získať aj Instagram, rovnako má platiť pre textovú, hlasovú a video komunikáciu.

messenger
Foto: red.

Miznúce správy v Tajnej konverzácii navyše získali viac nastavení. Používateľ si môže zvoliť, že sa správy automaticky vymažú od 5 sekúnd do 24 hodín.

End-to-end šifrovanie je silný typ zabezpečenia, ktoré chráni celé spojenie medzi odosielateľom a príjemcom. Údaje (hovory, správy a pod.) prenášané cez takéto spojenie dokáže prečítať (dešifrovať) iba príjemca a odosielateľ. Prevádzkovateľ služby (Facebook) alebo napríklad administrátor serverov sa k nim nedostane.