Nový procesor od Intelu je výkonnejší ako M1 Max, je však až 3-násobne náročnejší

Procesory od Apple však predsa len majú v jednom ohľade na vrch. Je ním energetická efektivita, čiže prístup k energii z batérie.

Nový vlajkový procesor pre notebooky od spoločnosti intel, ktorý nesie prezývku Alder Lake Core i9, po výkonnostnej stránke prekonal svojho najväčšieho konkurenta, M1 Max z dielne Apple. Čistý výkon je však len jedna strana mince.

Procesor Intel Core i9-12900HK možno nájsť napríklad v interiéri špičkového notebooku MSI GE76 Raider. Práve toto zariadenie bolo porovnané s konkurenčnými 14-palcovými modelmi MacBook Pro, ktoré poháňajú čipy M1 Max a M1 Pro. O testy a zverejnenie výsledkov sa postaral portál Macworld, pričom ako hlavné prostriedky mu poslúžili benchmarkingové platformy Geekbench a Cinebench.

Intel vyhráva, no nie oveľa

V prostredí Geekbench, presnejšie pri testovaní na viac jadier, získal čip od Intelu 13 235 bodov, a teda prekonal M1 Max, ktorému sa podarilo skórovať 12 590 bodov. Rozdiel tak činí 5 %, píše TechRadar. Pri testovaní na jedno jadro bol rozdiel o čosi menší, 1 838 bodov oproti 1 774 bodov v prospech Intelu. Macworld však dodáva, že takéto rozdiely sú v reálnom svete len veľmi ťažko povšimnuteľné.

Druhý benchmark poslúžil na porovnanie Core i9 a M1 Pro. V tomto prípade Intel dominoval ešte výraznejšie, nakoľko v teste na viac jadier dosiahol 15 981 bodov. M1 Pro sa zmohol na skóre len 12 381 bodov. Hovoriť tak možno o 29 % rozdiele.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Kúpa Twitteru je pozastavená, tvrdí Musk. Čo sa stalo?

3-násobne náročnejší

Procesory od Apple však predsa len majú v jednom ohľade na vrch, a to pri spotrebe energie. Notebook od MSI si počas testovania pýtal výkon od 100 až po 140 W, zatiaľ čo jeho náprotivky si vystačili s približne 40 W.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať