superpočítač

Facebook (Meta) stavia superpočítač, má byť najrýchlejší na svete

FarmVille sa na ňom hrať nebude.

Spoločnosť Meta (predtým Facebook) sa pustila do budovania prepracovaného superpočítača s umelou inteligenciou, ktorý môže byť najrýchlejším na svete. Nazýva sa AI Research SuperCluster (RSC), firma o ňom informuje vo svojom výskumnom blogu.

V tejto chvíli je superpočítač AI Research SuperCluster (RSC) už funkčný. Inžinieri prvú fázu projektu uzavreli. Zdroj enormného výpočtového výkonu však bude v „plnej poľnej“ pripravený až koncom tohto roka.

Meta dúfa, že po dokončení celého projektu sa z RSC stane najvýkonnejší superpočítač na planéte. Superpočítač dokáže spracovať veľké množstvo operácií s pohyblivou desatinnou čiarkou za jednu sekundu (5 exaFLOPS). Je približne 1 000 000 000-krát rýchlejší ako bežný herný počítač.

V terajšej fáze je súčasťou superpočítača 760 systémov Nvidia DGX A100 s celkovým počtom 6080 grafických jednotiek. Ich množstvo chce spoločnosť Meta navýšiť až na 16 000, čo zabezpečí ďalšie, 2,5-násobné zvýšenie výkonu.

superpočítač
Foto: Meta AI

Načo bude takýto superpočítač slúžiť? Meta chce jeho výkon využiť na vývoj algoritmov umelej inteligencie. Prepracované algoritmy by mohli napríklad poháňať softvérových tlmočníkov.

V reálnom čase by tak mohla navzájom komunikovať veľká skupina ľudí, z ktorých každý hovorí iným jazykom. Vďaka tomu budú môcť bezproblémovo spolupracovať na rôznych pracovných projektoch alebo hrať hry v rozšírenej realite.

Výkon RSC môže Meta využiť na odhaľovanie nenávistných prejavov a škodlivého obsahu na platformách, ktoré prevádzkuje (Facebook, Instagram či WhatsApp). Spoločnosť očakáva, že to algoritmy strojového učenia dokážu vykonávať s veľkou účinnosťou – rýchlo a presne.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov

Potom tu je projekt takzvaného metaverza. Mark Zuckerberg si predstavuje, že sa im podarí vytvoriť veľký virtuálny priestor, v ktorom budú používatelia vzájomne pracovať, komunikovať, zabávať sa a podobne. Má ísť o akúsi budúcu podobu internetu, ktorá zúži hranice medzi skutočným a digitálnym svetom.

Používateľ sa napríklad jednoducho „teleportuje“ do virtuálnej zasadačky na pracovné stretnutie, potom môže bez fyzického dochádzania preskočiť na koncert obľúbenej kapely alebo navštívi svojich priateľov či rodinu v ich virtuálnej domácnosti.

facebook
Foto: Meta AI

Služby spoločnosti Meta využívajú po celom svete 3 miliardy ľudí. Na to, aby sa mohli všetci pripojiť do virtuálneho prostredia, je ale potrebný enormný výpočtový výkon. Najrýchlejší superpočítač na svete kráča tejto myšlienke naproti.

Pri tejto príležitosti stojí za zmienku, že o titul „najvýkonnejšieho superpočítača“ bojujú aj Slováci, presnejšie spoločnosť Tachyum amerického Slováka Dr. Radoslava Daniláka. Firma na výstave EXPO 2020 Dubai odprezentovala univerzálny procesor Prodigy.

Hoci sú očakávania veľké (a vyjadrenia firmy sebavedomé), až prax ukáže, aký výkon dokáže superpočítač vybavený takýmito procesormi v skutočnosti dosiahnuť.