Slováci majú najvýkonnejší superpočítač: Vyrovnáva sa ľudskému mozgu!

Slovensko-americká firma Tachyum ukazuje budúcnosť počítačov. Novinka sa vyrovnáva ľudskému mozgu!

Slovenská spoločnosť Tachyum počas svetovej výstavy EXPO 2020 Dubai odprezentovala premiéru univerzálneho porocesora pre superpočítače Prodigy.

Spoločnosť v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky hovorila o dôležitosti inovácií v oblasti umelej inteligencie a superpočítačov, ktoré majú už tento rok dosiahnuť rýchlosť a kapacitu ľudského mozgu, informovala firma v tlačovej správe.

Slovensko-americká spoločnosť o svojom počítači tvrdí, že ide o najvýkonnejšie zariadenie na svete. Hlavným ťahúňom tohto stroja je hlavne jeho umelá inteligencia, ktorá má byť extrémne blízko k ľudskému mozgu.

Tachyum
Foto: Tachyum

Sme najvýkonnejší, hovoria v Tachyum

Počítač má kapacitu 64 exaFLOPS, teda niekoľkonásobne viac ako tie najvýkonnejšie superpočítače sveta. Len pre porovnanie, superpočítač Fugaku z Japonska, ktorý otestovali v júni 2020 dosiahol výkon 1,42 exaFLOPS.

Tachyum sa má uchádzať aj o možnosť dodania svojich riešení pre národný superpočítač Perún, ktorý chcú pripraviť ešte tento rok. No a ak sa pýtate, na čo by sa vôbec mohol používať, odpovedí je nespočetne veľa. Od rýchlejšieho vývoja liekov, až po simulovanie vývoja počasia.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!

Či sa im to naozaj podarí a či sa procesory Prodigy skutočne roztikajú v srdci slovenského superpočítača, je zatiaľ neisté. V prospech Tachyum však hrá fakt, že firma má ponúkať jeden z najlepších pomerov ceny a výkonu a zároveň jeden z najlepších pomerov výkonu a spotrebovanej energie.

Práve energetická efektivita môže Slovensku v konečnom dôsledku ušetriť obrovské finančné prostriedky.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať