apple

Apple dostal pokutu 5 miliónov eur, nesplnil požiadavky holandského regulátora

Takýchto pokút môže byť viac.

Holandský protimonopolný úrad (ACM) pred časom nariadil spoločnosti Apple, aby umožnila vývojárom aplikácií využívať alternatívne spôsoby platieb. Platobnú bránu firmy tak môžu zákazníci obísť, za obsah v aplikáciách zaplatia cez platobné riešenie tretej strany.

Nariadenie sa ale netýka všetkých aplikácií a hier v obchode App Store. Regulátor si vybral jednu špecifickú kategóriu – zoznamovacie aplikácie (Tinder a pod.). Výrobca iPhonov sa tlakom úradu podvolil.

Začiatkom januára oznámil, že vývojárom týchto aplikácií otvorí cestu k alternatívnym platobným systémom. Holandský protimonopolný úrad ale považuje kroky Applu za nedostatočné, informuje server 9to5mac.

Vo svojej správe uvádza, že Apple nesplnil požiadavky stanovené komisiou pre hospodársku súťaž, a to na viacerých úrovniach. V prvom rade, Apple so spustením alternatívnych spôsobov platieb mešká.

V rade druhom, kalifornská firma podľa holandského regulátora kladie vývojárom pod nohy zbytočné prekážky, ktoré sú v rozpore s jeho nariadeniami. Tvorcovia aplikácií si musia vybrať, či použijú alternatívny spôsob platby alebo budú odkazovať na platobné systémy dostupné mimo prostredia aplikácie.

apple
Foto: Pixabay

Podľa holandského úradu ale musia mať prístup k obom možnostiam za každých okolností. Protimonopolný úrad nie je voči Apple príliš zhovievavý. Za nedodržanie nariadenia mu naparil pokutu vo výške 5 miliónov eur.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Pokiaľ bude spoločnosť požiadavky naďalej ignorovať, dostane ďalšie pokuty, a to do maximálnej hranice 50 miliónov eur.

9to5mac uvádza, že Apple o nových možnostiach, ako za obsah v aplikáciách zaplatiť, informoval vágne. Podrobnosti chýbali. Povedal len, že vývojárom sprístupní dve špeciálne oprávnenia pre využívanie externých platobných systémov. Okrem toho, z uskutočnených platieb si bude stále brať istú províziu.

Na obranu Apple, holandský protimonopolný úrad sa možno trochu unáhlil. Najmä v časti, že Apple nedokázal implementovať uvedené požiadavky dostatočne rýchlo. Ekosystém Applu je veľký a uzavretý. Zmeny v systéme platieb si vyžadujú určitý čas, musia fungovať spoľahlivo a hlavne bezpečne.

Holandsko nie je jedinou krajinou, v ktorej musí Apple vo svojom aplikačnom obchode pootvoriť platobné vrátka. Aktívna v tomto smere bola Južná Kórea. Jej parlament schválil nový telekomunikačný zákon, na základe ktorého musia firmy ako Google a Apple sprístupniť vo svojich obchodoch platobné služby tretích strán.