Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Medzi Štedrým dňom a Silvestrom 2021 minuli spotrebitelia na aplikácie viac peňazí než kedykoľvek predtým.

Vývojári aplikácií pre zariadenia značky Apple si vlani prišli na približne 60 miliárd dolárov, čo znamená, že obchod App Store v roku 2021 rástol v tomto ohľade rekordným tempom. Spoločnosť v tlačovej správe informuje, že od roku 2008, kedy bol aplikačný obchod spustený, poputovalo na účty programátorov, resp. tvorcov aplikácií dovedna 260 miliárd dolárov.

Ako rastú platby vývojárom zo strany Apple prezrádza pohľad do histórie. Do roku 2018 firma developerom vyplatila 120 miliárd dolárov. Na konci roka 2019 to bolo 155 miliárd dolárov a v roku 2020 už 200 miliárd dolárov, pripomína TechCrunch.

To znamená, že developeri zinkasovali medzi rokmi 2018 a 2019 35 miliónov dolárov. Potom, v rokoch 2019 až 2020, zarobili 45 miliárd dolárov. Najaktuálnejšie číslo sa dotklo 60-miliardovej hranice.

Hoci je číslo zaujímavé, o stave obchodu App Store presne nevypovedá. Podiel na príjmoch sa medzi jednotlivými aplikáciami líši. Apple v posledných rokoch upravil svoj systém provízií, k čomu ho čiastočne donútili protimonopolné žaloby a sťažnosti na obchodné praktiky, ktoré v App Store uplatňuje.

Príjmy Apple z predaja a nákupov v aplikáciách sa tak znížili, a to v prospech ich vývojárov. V rámci programu Apple Small Business spoločnosť okresala svoju províziu pri vybraných aplikáciách z 30 na 15 %.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska
apple
Ilustr. foto: iPhone X

„Zľavu“ tiež získali vydavatelia spravodajských aplikácií, pokiaľ sa zapojili do partnerského programu Apple News. Firma neuviedla, koľko vývojárov a vydavateľov túto príležitosť využilo, dodáva TechCrunch.

Apple sa ďalej pochválil, že v období medzi Štedrým dňom a Silvestrom 2021 minuli spotrebitelia na aplikácie viac peňazí než kedykoľvek predtým. Konkrétne číslo chýba, vlani to však bolo v rovnakom období 1,8 miliardy dolárov. Ťahúňom boli vtedy najmä mobilné hry.

Okrem údajov z obchodu App Store spoločnosť prezradila, v akom stave sa nachádzajú jej ďalšie služby. Platforma Arcade v súčasnosti hostí cez 200 mobilných hier. Hudobná služba Music obsahuje 90 miliónov skladieb v bezstratovej kvalite. Obsah v službe TV+ získal 190 rôznych ocenení a program Fitness+ sa rozrástol na viac ako 2000 tréningov.

Apple News je spravodajskou jednotkou na všetkých trhoch, kde je k dispozícii. Platobný systém Apple Pay funguje v takmer 60 krajinách, zákazníci z USA a Kanady uplatnili cez Peňaženku Apple asi 30 miliónov vstupeniek (koncerty, divadlá, športové podujatia, študentské preukazy a pod.).