V Samsung Galaxy Store našli škodlivé aplikácie, môžu šíriť malvér

Aplikáciám „Showbox“ sa vyhnite.

Max Weinbach zo serveru AndroidPolice našiel v aplikačnom obchode Samsungu, Galaxy Store, niekoľko škodlivých aplikácií, ktoré môžu byť potencionálnym zdrojom problémov.

V obchode Galaxy Store objavil niekoľko aplikácií imitujúcich pirátsku službu na zdieľanie filmov a seriálov Showbox. Služba samotná však už necelé 2 roky nefunguje, akékoľvek webové stránky alebo aplikácie nesúce označenie Showbox sú s najväčšou pravdepodobnosťou falošné.

Na bezpečnostné riziká krátko po inštalácii aplikácií upozornil Maxa Weinbacha detekčný systém Google Play Protect, ktorý je súčasťou obchodu Play a teda každého Android smartfónu. Na problémy poukázala aj analýza online platformy Virustotal.

galaxy store
Foto: AndroidPolice

Aplikácie majú podľa nej nízku kvalitu a okrem toho žiadajú nadmerné množstvo oprávnení, napríklad povolenie na prístup k obsahu smartfónu a podobne. Analytik Linuxct navyše upozornil, že je súčasťou aplikácií inzertný systém, ktorý umožňuje vzdialené spúšťanie kódu.

Aplikácia samotná tak žiadny malvér obsahovať nemusí, môže si ho však dodatočne stiahnuť a spustiť. Predmetné problémové aplikácie sa nachádzajú iba v Galaxy Store, v záznamoch hlavného obchodu Google Play ich nevidno.

TIP REDAKCIE
Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Škodlivé aplikácie sa darí nachádzať predovšetkým v obchode Play, ktorý je primárnym zdrojom obsahu v Android smartfónoch. Útočníci ale neobchádzajú ani na prvý pohľad menej významné knižnice aplikácií a hier.

Experti antimalvérovej spoločnosti Doctor Web objavili v novembri 190 aplikácií obsahujúcich malvér, ktoré si dovedna stiahlo približne 9 miliónov ľudí. Uvedené aplikácie však nesídlili v obchode Play, ale v AppGallery od Huawei.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať