Zakladateľ Signalu kritizuje Telegram: Bezpečnejší je vraj aj Facebook

Telegram je čoraz populárnejší, používa ho už 500 miliónov ľudí.

Zakladateľa komunikačnej aplikácie Signal očividne nahnevalo, že médiá označujú konkurenčnú aplikáciu Telegram ako šifrovanú platformu. V príspevkoch na sociálnej sieti Twitter Moxie Marlinspike (vlastným menom Matthew Rosenfeld) tvrdí, že Telegram predstavuje z pohľadu ochrany súkromia a zhromažďovania dát „najhoršiu voľbu“.

Telegram je pôvodne ruskou aplikáciou a patrí do skupiny komunikačných aplikácií, ktoré si dávajú záležať na ochrane súkromia používateľov. Obsah zdieľaný cez túto aplikáciu, či už text, fotografie alebo videá, šifruje, znenie správ teda pozná len ich odosielateľ a adresát.

Tvorcovia súkromný charakter aplikácie skombinovali s atraktívnymi funkciami, ktoré sú typické pre konvenčnejšie komunikačné služby. Dôraz je kladený najmä na komunitné prvky, akými sú skupiny a kanály, prostredníctvom ktorých sa môže obsah dostať k tisíckam zapojených osôb.

Aplikácia v apríli 2020 prekonala métu 400 miliónov aktívnych používateľov, dnes ju využíva cez pol miliardy ľudí. K šifrovaným aplikáciám si hľadá cestu čoraz viac používateľov. Čiastočne za to môžu už chronické problémy Facebooku, ale aj dopyt po „anonymite“.

Telegram si škodlivý obsah príliš (alebo takmer vôbec) nevšíma. Hoaxy a dezinformácie prevádzkovatelia aplikácie neodstraňujú. Je preto prirodzené, že sa aplikácia stáva novou zbraňou v rukách tvorcov takéhoto typu obsahu.

telegram
Foto: 9to5mac.com

Je Telegram naozaj bezpečný? Podľa zakladateľa aplikácie Signal, ktorá rovnako patrí do klubu šifrovaných komunikátorov, nie je. Moxie Marlinspike uviedol, že Telegram ukladá kontakty a obsah každej správy na svojich serveroch v nezabezpečenej podobe.

TIP REDAKCIE
NÁVOD: Takto získate Windows 11 zadarmo alebo za menej ako 6 €!

K údajom by sa tak mohli dostať nielen hackeri, ale aj orgány štátnej moci, napríklad polícia. Silné end-to-end šifrovanie podľa Marlinspikea nechráni v aplikácii Telegram každú konverzáciu, jeho funkčnosť je vraj obmedzená. Okrem toho spochybnil aj samotnú úroveň bezpečnostného protokolu koncového šifrovania.

Ako príklad Marlinspike spomenul aplikáciu Facebook Messenger, ktorá end-to-end šifrovanie ponúka iba v režime takzvanej tajnej konverzácie. Tento režim má byť dokonca ešte bezpečnejší ako písanie si cez Telegram.

Facebook Messenger a Telegram podľa Marlinspikea fungujú po technickej stránke takmer rovnako, no na rozdiel od Telegramu aplikáciu Facebooku nikto nepovažuje za šifrovanú.

Zakladateľ Signalu vidí problém aj v tom, že ľudia Telegramu dôverujú, keď mu dovoľujú pristupovať k ich kontaktom, správam, fotkám a ďalším údajom. Podľa neho je zmyslom šifrovanej komunikácie skôr to, že nemusíte dôverovať nikomu, iba osobe, s ktorou si píšete.

Samozrejme, kritika prichádza z radov konkurencie, úplne objektívna asi nebude. Uvidíme, či na ňu zástupcovia Telegramu zareagujú. Otvorený súboj šifrovaných komunikátorov by mohol byť zaujímavým technologickým divadlom.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať