Exynos

Exynos 2200 zrejme nebude taký hit, v aký Samsung dúfal

V posledných rokoch sa stalo akýmsi zvykom, že verzie s čipsetom od Qualcommu poskytovali nielen lepší výkon pri nižších teplotách, ale aj šetrnejšie narábanie s energiou batérie.

Samsung má čoskoro obohatiť svoje portfólio o nový procesor Exynos 2200. Ten sa v posledných mesiacoch skloňuje stále častejšie a častejšie, nakoľko sľuboval výrazné vylepšenia a odstránenia problémov, ktoré trápili predošlú generáciu. Podľa všetkého však nový Exynos nebude až takým hitom, ako sa očakávalo.

Najskôr si má Exynos 2200 osvojiť trojica smartfónov z radu Galaxy S22, presnejšie ich verzie mimo Spojených štátov amerických. Tam smartfóny poženie konkurenčný Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu.

V posledných rokoch sa stalo akýmsi zvykom, že verzie s čipsetom od Qualcommu poskytovali nielen lepší výkon pri nižších teplotách, ale aj šetrnejšie narábanie s energiou batérie. Rozdiely sa síce pri poslednej generácii výrazne znížili, stále však boli pomerne citeľné.

Pri aktuálnej generácii sme sa mali dočkať veľkých zmien, hoci si nikto nebol istý, čo presne to bude znamenať. Dnes už však vieme, že v skutočnosti zmeny nebudú až také ohromné.

Podľa informátora Ahmeda Qwaidera má Exynos 2200 v porovnaní s Exynos 2100 ponúknuť približne len 5 % zlepšenie v oblasti výkonu CPU a 17 % zlepšenie v oblasti GPU. Pre porovnanie, Exynos 2200 v porovnaní s Exynos 990 ponúkol o 30 % výkonnejší CPU a o 40 % výkonnejší GPU.

TIP REDAKCIE
Smartfóny Samsung majú problém s poznámkovou aplikáciou Googlu

Uvedené percentá sú pomerne prekvapivé, predovšetkým čo sa týka grafického procesora. Samsung sa totiž na novom čipsete spojil s firmou AMD, ktorá sa mala postarať o dodanie špičkovej grafiky schopnej oveľa lepšie konkurovať novému Snapdragon 8 Gen 1.

Špičková AI pre špičkové fotografie

Dočkali sme sa však aj dobrých správ. Exynos 2200 bude vybavený novou NPU (Neural Processing Unit), ktorá ponúkne až 117 % medzigeneračný rozdiel v rámci výkonu AI. Toto zlepšenie by sa malo podpísať predovšetkým na výkone fotoaparátu, ktorý bude schopný kvalitnejších fotografií a videí pri slabšom osvetlení. Prepracovanejšie algoritmy by však mali pomôcť aj na detailoch, farbách či jase.

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy S21 Ultra

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať