Qualcomm sa prekonal, vo svojom novom čipsete má výkonnejší GPU ako Apple!

ozrejme, treba brať do úvahy, že výsledky benchmarku sa nemusia priamo premietať do skutočného používateľského zážitku.

Qualcomm nedávno predstavil svoj najnovší čipset pre vlajkové lode. Vyznačuje sa hneď niekoľkými výraznými zmenami, počínajúc názvom. Hoci sa špekulovalo, že procesor debutuje ako Snapdragon 898, napokon sa výrobca rozhodol ho pomenovať Snapdragon 8 Gen 1.

Mätúce či nie, jedno je isté – ide o prvotriedny procesor, ktorý sa rozhodne má čím chváliť, a to nielen v rámci čistého výkonu CPU. Značných vylepšení sa totiž dočkal aj grafický procesor, ktorý má byť v porovnaní s predošlou generáciou rýchlejší o až 30 %.

Toto percento vyzerá prinajmenšom veľmi sľubne, no ako si procesor vedie v porovnaní s konkurenciou? Server Hot Hardware dostal možnosť práve toto otestovať. Poslúžil mu k tomu prototyp, ktorý bol okrem vlajkového procesoru vybavený aj 8 GB operačnej pamäte typu LPDDR5 a 512 GB interného úložiska typu UFS 3.1.

Prekonal aj iPhone 13 Pro

Test prebiehal za pomoci niekoľkých známych i menej známych benchmarkov. A výsledok? Snapdragon 8 Gen 1 sa po grafickej stránke dokáže porovnávať s najnovším radom smartfónov iPhone, respektíve iPhone 13, pričom v niektorých prípadoch ho dokonca aj prekonáva.

Ako dôkaz možno použiť výsledky testovania z benchmarku GFXBench Manhattan Offxcreen ES 3.0. Ako možno vidieť, prototyp sa dokázal vyšplhať až na snímkovanie až 267 FPS, respektíve snímok za sekundu. iPhone 13 Pro od Apple sa umiestnil druhý, konkrétne so snímkovaním 215 FPS.

TIP REDAKCIE
V roku 2023 Zem môže zasiahnuť asteroid: Toto o ňom zatiaľ vieme!

Taktiež si možno všimnúť, že zariadenie s prehľadom zatienilo azda všetky posledné vlajkové lode s OS Android, a to vrátane Google Pixel 6, Samsung Galaxy S21, Xiaomi Mi 11 či dokonca aj ASUS ROG Phone 5, ktorý je považovaný za jeden z najšpičkovejších herných smartfónov.

Samozrejme, treba brať do úvahy, že výsledky benchmarku sa nemusia priamo premietať do skutočného používateľského zážitku.

CPU na tom bolo trochu horšie

Čo sa týka CPU, pri tom si procesor viedol o trochu horšie. Výsledky z GeekBench 5 ukazujú, že hoci Snapdragon 8 Gen 1 je najvýkonnejším čipom vo svete Androidu, celkovo sa umiestnil až štvrtý, konkrétne za iPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro Max a iPhone 11 Pro. Proti poslednému modelu z trojice však prehral len v oblasti testovania výkonu na jedno jadro.

Koniec koncov, Snapdragon 8 Gen 1 bude budúcoročné vlajkové lode veľkým prínosom. Prvé zariadenie poháňané týmto čipom sa dokonca stihne na trh dopracovať ešte tento rok, avšak len na ten čínsky. Reč je o Motorola Moto Edge X30, o ktorom sme vás podrobnejšie informovali v samostatnom článku.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať