pixel 6

Oprávnenia aj widgety: Google prináša do Android smartfónov nové funkcie

Android smartfón dokáže fungovať ako kľúč od auta. Podmienkou je BMW a Pixel 6/Galaxy S21.

Spoločnosť Google pre používateľov Android smartfónov pripravila vianočný balíček nových funkcií, ktoré im doručí formou aktualizácie. Dobrou správou je, že sú niektoré určené aj pre staršie smartfóny s OS Android 6.0 a jeho novšími verziami.

Vybrané nové funkcie majú skôr kozmetický charakter. Navyše, časť z nich je dostupná iba v niektorých krajinách. No našlo sa však aj niečo naozaj praktické, čo v smartfónoch zlepší bezpečnosť a ochranu citlivých dát.

Oprávnenia

V prvom rade, do zariadení s OS Android 6.0 a novším mieri funkcia automatického odoberania oprávnení, ktoré používateľ udelil nainštalovaným aplikáciám a hrám. Systém takýmto aplikáciám odoberie všetky oprávnenia v tom prípade, ak ich človek dlhšiu dobu nepoužíval.

Vďaka udeleným povoleniam môžu aplikácie pristupovať k rozličným údajom a vykonávať akcie v mene používateľa. To však nie je zrovna ideálny scenár pri aplikáciách, ktoré používateľ neotvoril dlhší čas, napríklad niekoľko mesiacov. Môže ísť napríklad o zabudnutú hru, ktorá po čase prestala baviť, no nebola odinštalovaná.

Foto: AndroidPolice

Ak sa používateľ po dlhšej dobe k aplikácii vráti, tá si musí všetky povolenia vypýtať znovu. Poprípade sa dajú opätovne zapnúť cez nastavenia. V podstate ide asi o najdôležitejšiu funkciu z aktuálneho balíčka zmien, ktorý Google predstavil vo svojom blogu.

Widgety

Domácu obrazovku smartfónu môže rozžiariť trojica nových widgetov. Patria Fotkám, Knihám a hudobnej odnoži YouTube. Miniaplikácia Fotiek Google zobrazí na domácej ploche snímky rodiny, priateľov a domácich miláčikov. Stačí si vybrať osoby, zvoliť vhodný rámček a widget sa postará o všetko ostatné.

android

V aplikácii zároveň pribudne nový formát Spomienok. Koláž predostrie sviatočné snímky a fotky z dôležitých udalostí, osláv narodenín, svadby alebo trebárs promócií. Cez miniaplikáciu Kníh Google Play používateľ získa okamžitý prístup k celej svojej zbierke literatúry. Jedným ťuknutím sa tak môže pustiť do čítania obľúbeného diela.

Miniaplikácia YouTube Music naservíruje na domácu plochu ovládacie prvky prehrávača a zoznam naposledy spustených skladieb.

TIP REDAKCIE
Čaká nás vesmírne divadlo: Okolo Zeme preletí asteroid o veľkosti 1 km! Uvidíte ho aj voľným okom

Pripomienky

Novinkou sú takzvané rodinné pripomienky. Na smartfóne, tablete alebo inteligentnej obrazovke je možné nastaviť upozornenie na dôležitú udalosť, ktorá sa nejakým spôsobom týka celej rodiny. Notifikácia je zdieľaná, zobrazí sa teda v správnom čase všetkým členom rodiny. Nastaviť sa dajú aj individuálne upozornenia pre vlastné ciele.

Pomiešané emotikony

V klávesnici Gboard je dostupné obrovské množstvo rôznych emotikon. Pokiaľ by sa niekomu výber málil, môže na prvý pohľad dvojicu nesúvisiacich symbolov skombinovať.

emotikony
Foto: Google

Vznikne tak akýsi hybrid, ktorý nemusí byť len vtipný, ale môže trefnejšie vyjadriť to, čo chce používateľ povedať. Funkcia nazvaná Emoji Kitchen bude v klávesnici Gboard dostupná v najbližších týždňoch.

Android Auto

Zostavu nových funkcií uzatvárajú vylepšenia pre platformu Android Auto. Android smartfón sa dá používať ako digitálny kľúč od auta. Podporuje odomykanie, uzamykanie a dokonca ovládanie niektorých funkcií vozidla.

Žiaľ, dostupnosť je výrazne obmedzená. Digitálny kľúč funguje len v pár krajinách, okrem toho sú podporovane iba autá značky BMW a smartfóny Pixel 6 a Samsung Galaxy S21.

android
Foto: Google

Ďalšou novinkou je automatické spustenie systému Android Auto po pripojení smartfónu ku kompatibilnému vozidlu (pokiaľ to doteraz nefungovalo).

Pribudli tiež inteligentné odpovede na správy. Jedným ťuknutím môže vodiť odoslať vopred napísanú správu. Odpoveď navrhne systém, vodič si však môže nastaviť aj správu s vlastným textom („už idem, som v zápche“ a podobne).

android
Foto: Google

Rovnako môže jedným ťuknutím spustil prehrávanie obľúbenej hudby. Vždy aktívne tlačidlo prehrávača figuruje priamo na domácej obrazovke rozhrania. Taktiež pribudne možnosť vyberať skladby v multimediálnych aplikáciách prostredníctvom hlasového ovládania.

Nové funkcie sa budú do Android smartfónov dostávať postupne. Časť z nich dorazí ešte pred Vianocami, ostatné začne Google distribuovať v prvých týždňoch nového roka.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať