Automatický reset oprávnení získajú aj staršie Android smartfóny, informuje Google

Málo používané aplikácie systém odstrihne od vašich údajov.

Operačný systém Android 11 obsahuje jednu šikovnú bezpečnostnú funkciu, o ktorej ste možno ani nevedeli. Systém dokáže automaticky odňať oprávnenia tým aplikáciám, ktoré ste dlhodobo nepoužívali.

Aplikácie sú v kontexte smartfónov bránou do digitálneho sveta. Na to, aby správne fungovali, potrebujú od používateľa získať povolenia na pristupovanie k rôznym systémovým prvkom a údajom. Často žiadajú napríklad povolenie na prístup k polohe, úložisku, kontaktom alebo trebárs k SMS správam.

Používatelia majú v smartfónoch spravidla nainštalovaných niekoľko desiatok aplikácií. V takomto prípade je náročné strážiť si, k čomu všetkému môžu aplikácie v určitom čase pristupovať. Pri sporadicky využívaných či zabudnutých aplikáciách operačný systém odňatie povolení vyrieši za vás.

Foto: AndroidPolice

Ak aplikácia nebola použitá pár mesiacov, operačný systém jej automaticky odoberie všetky oprávnenia. Po opätovnom otvorení aplikácie si ich bude musieť znovu vyžiadať tak, ako keby bola práve nainštalovaná.

Táto funkcia je súčasťou operačného systému Android 11, vývojári Google však informujú, že ju prostredníctvom aktualizácie posunú aj do zariadení s OS Android 6.0 Marshmallow a jeho novšími verziami.

Vzhľadom na široký rozsah sa bezpečnostná funkcia dostane do veľkého množstva ďalších smartfónov, Google hovorí o „miliardách“.

TIP REDAKCIE
EÚ prichádza s novou smernicou: Poistenie zrejme bude povinné aj pre výkonnejšie elektrické kolobežky

Existujú výnimky

Automatický reset oprávnení bude fungovať iba pri aplikáciách s API 30. To znamená, že ich vývojári optimalizovali pre Android 11. Takéto aplikácie sú spätne kompatibilné, čiže sú štandarde dostupné aj pre smartfóny s predchádzajúcimi verziami operačného systému.

Pri aplikáciách s rozhraním API 29 bude musieť používateľ funkciu zapnúť manuálne. Väčšina zodpovedných vývojárov svoje aplikácie prirodzene vylepšuje tak, aby boli kompatibilné s najnovšou verziou operačného systému.

android
Foto: AndroidPolice

Aktualizácia s novou funkciou sa začne distribuovať prostredníctvom služieb obchodu Play (spolu s pravidelnou bezpečnostnou záplatou) v decembri. Ku všetkým podporovaným zariadeniam (Android 6 až Android 10) sa dostane do konca 1. štvrťroka 2022.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať