model S

Fín vyhodil do vzduchu Teslu Model S, nepáčil sa mu účet za servis

Výmena batérie by stála polovicu ceny vozidla.

Aj keď sa to možno nezdá, prémiový elektrický sedan Tesla Model S brázdi cesty sveta už pekných pár rokov. Jedno takéto vozidlo vlastní vlastnil aj Fín menom Tuomas Katainen, vyrobené bolo ešte v roku 2013.

Tuomas Katainen bol nútený poslať svoj viac ako 8 rokov starý Model S do servisu, pretože sa mu na obrazovke začali objavovať hlásenia o poruche. Elektromobil strávil v servise približne mesiac, výsledok však majiteľa nepotešil, ako píše server gizmodo.com.

Technici mu oznámili, že cesta k oprave elektromobilu vedie cez výmenu celej jeho trakčnej batérie. Majiteľ by však musel za takýto servisný zásah zaplatiť viac ako 20 000 eur. To je poriadna cena vzhľadom na to, že sa „jazdenky“ s rovnakým rokom výroby predávajú za približne 40 000 eur.

V tomto bode je dôležité uviesť, že automobilka Tesla poskytuje na batériu a pohonné ústrojenstvo 8-ročnú záruku (resp. určitý počet prejdených kilometrov).

Prvým elektromobilom od Tesly teda záručné lehoty postupne končia, z čoho vyplývajú možné vysoké náklady spojené s výmenou opotrebovanej batérie alebo elektromotorov. A to je presne príklad Modelu S Tuomasa Katainena.

TIP REDAKCIE
Slovensko je terčom svetových médií: Úrady udelili lietajúcemu autu AirCar zelenú!
Model S
Model S pripravený na svoju poslednú jazdu. Foto: Pommijätkät/YouTube

Nespokojný Fín sa s enormnou cenou za výmenu batérie vysporiadal po svojom. Na náhradné diely svoj Model S ale nepredal, namiesto toho ho obložil 30 kilogramami dynamitu a nechal ho demonštratívne vybuchnúť.

Kvôli tomuto účelu sa spojil s profíkmi z YouTube kanála Pommijätkät, ktorí výbuch naplánovali a iniciovali na bezpečnom mieste, v opustenom kameňolome na juhu Fínska. Na mieste udalosti sa objavil aj Elon Musk, hoci len v prenesenom slova zmysle v podobe testovacej figuríny.

Figurínu s prilbou, zimným overalom a fotografiou Muskovej tváre zhodili z helikoptéry a potom posadili za volant ojazdeného elektromobilu, ktorý následne rozmetala po okolí silná explózia.

Či je toto najlepší spôsob, ako poskytnúť automobilke spätnú väzbu, stojí za diskusiu. Šou to ale bola pekná, ako sa môžete presvedčiť vo videu nižšie.

 

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať