Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie

Podľa nich by množstvo energie, ktoré sa vynakladá na ťažbu, vystačilo na dojazd 1,8 milióna kilometrov stredne veľkým elektromobilom.

Švédske autority vyzývajú Európsku úniu, aby drasticky zakročila proti ťažbe kryptomien. Tvrdí, že ťažba je energeticky náročná a tým pádom vedie k zhoršeniu situácie v spojitosti so životným prostredím.

Riaditeľ švédskeho úradu pre finančný dohľad, Erik Thedéen, a riaditeľ švédskej agentúry pre ochranu životného prostredia, Björn Risinger, tvrdia, že rastúca spotreba energie v dôsledku ťažby kryptomien ohrozuje schopnosť Švédska plniť záväzky udané Parížskou dohodou v roku 2015, ktorá sa snaží o udržanie otepľovania klímy pod hranicou 1,5 °C.

Prioritne odkazujú na ťažbu kryptomenien Bitcoin a Ethereum, aktuálne najväčších kryptomien na svete. Spotreba energie medzi aprílom a augustom mala v krajine aj kvôli nej vzrásť o niekoľko stoviek percent. Táto hodnota má podľa Risingera a Thedéena zodpovedať približne 200 tisíc domácnostiam, píše portál Euronews.

Švédske autority, respektíve riaditelia najvyšších švédskych finančných a environmentálnych regulačných orgánov, tak napísali otvorený list, v ktorom vyzývajú EÚ, aby v plnom rozsahu zakázala ťažbu kryptomien. Ďalej žiadajú, aby spoločnostiam obchodujúcim s kryptomenami či spoločnostiam, ktoré do kryptomien investujú, bolo zakázané označovať sa za ekologické, respektíve udržateľné v súvislosti so životným prostredím.

Cielia na najväčšie kryptomeny

Aby sme to upresnili, konkrétne sa sťažujú na proof of work. Ide o systém na ťažbu kryptomien, ktorý sa používa aj pri už spomenutom Bitcoine či Ethereum. Počítače v tomto systéme riešia komplexné matematické hádanky na potvrdenie transakcií uskutočnených v danej sieti. Proces je navrhnutý tak, že je s rastúcim množstvom blokov overených transakcií stále náročnejší. Je tak potrebný stále vyšší a vyšší výpočtový výkon, čo sa podpisuje na vyššej a vyššej spotrebe energie.

TIP REDAKCIE
Majitelia iPhone 13 sú zúfalí: Bizarný problém sfarbuje displej do ružova

“Baníci” sa tak pretekajú o to, kto prvý potvrdí nový blok a tým pádom získa odmenu vo forme kryptomeny. Všeobecne platí, že čím máte výkonnejší hardvér, tým máte vyššiu šancu na zisk.

Práve Švédsko je pre tieto osoby obľúbeným útočiskom, predovšetkým kvôli nižším cenám energie a pomerne hojnému množstvu energie z obnoviteľných zdrojov. Thedéen a Risinger v súvislosti s touto záležitosťou spomínajú aj náklady obetovanej príležitosti – obnoviteľná energia, ktorá by mohla byť využitá napríklad v priemysle, doprave alebo domácnostiach, je namiesto toho použitá na ťažbu kryptomien.

Podľa nich by množstvo energie, ktoré sa vynakladá na ťažbu, vystačilo na dojazd 1,8 milióna kilometrov stredne veľkým elektromobilom. “To je ekvivalent 44 kôl okolo sveta,” dodali. “Každý deň sa vyťaží 900 Bitcoinov. To nie je rozumné využitie pre našu obnoviteľnú energiu.”

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať