Elektrické lietadlo od Rolls-Royce skóruje: Prekonalo rýchlosť 623 km/h!

Hoci je pravda, že elektrické lietadlá nevedia byť až tak efektívne na dlhšie vzdialenosti (súčasné batérie o desiatky násobkov slabšie ako lietadlové palivá), predstavujú veľmi rýchly a úsporný spôsob prepravy na kratšie trasy.

Elektromobilita sa presúva už aj do oblakov. Lietadlo známe ako Spirit of Innovation od spoločnosti Rolls-Royce len dva mesiace od svojho prvého letu zaznamenal prelomový úspech. Podarilo sa mu prekročiť rýchlosť 387,4 mph, čiže 623 km/h. V rámci elektrických lietadiel tak spoločnosť nastavila nový rýchlostný rekord, informuje publikácia Gizmodo.

A zrejme nebude len jeden. Počas testovacieho letu, ktorý sa konal 16. novembra, malo lietadlo v rozmedzí len 3 km dosiahnuť maximálnu rýchlosť 555,9 km/h. Výrazne tak prekonalo aktuálny rekord, a to o až 213 km/h. Ďalej sa môže pýšiť najrýchlejším dosiahnutím výšky 3 000 metrov. To sa mu malo podariť v priebehu len 202 sekúnd. Rekordy však ešte musia prejsť certfikáciou.

Rolls-Royce je v rámci letectva skutočným priekopníkom. Tri svetové rekordy za jeden let predsa neprekoná každý. Spirit of Innovation sa to podarilo vďaka precíznej a kvalitnej práci skúsených inžinierov. Lietadlo je poháňané elektromotorom s výkonom 400 kW a napätím 740 V. Spoločnosť deklaruje, že používa “najhustejší pohonný akumulátor, aký bol kedy v letectve zostavený,” s až 6 480 článkami.

TIP REDAKCIE
Samsung vylepší rad Galaxy A, pribudne odolnosť voči vode

Hoci je pravda, že elektrické lietadlá nevedia byť až tak efektívne na dlhšie vzdialenosti (súčasné batérie o desiatky násobkov slabšie ako lietadlové palivá), predstavujú veľmi rýchly a úsporný spôsob prepravy na kratšie trasy. Sme zvedaví, kam až nás elektromobilita zavedie. V rámci automobilového priemyslu sa už celkom uchytila. Bude tomu tak aj v letectve? To už ukáže len čas a technologický pokrok.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať