duckduckgo

DuckDuckGo má nový nástroj: Zabráni špehovaniu v Android zariadeniach

App Tracking Protection zablokuje zbieranie a odosielanie údajov nainštalovanými aplikáciami.

DuckDuckGo je známy vďaka svojmu internetovému vyhľadávaču, ktorý kladie dôraz na ochranu súkromia. Americká spoločnosť vymyslela ďalší nástroj, ktorým chce nainštalovaným aplikáciam zabrániť v sledovaní správania používateľov.

Aplikácie a hry nainštalované v smartfónoch alebo tabletoch zbierajú informácie o tom, aké stránky používateľ navštevuje, koľko času na nich trávi, s akými aplikáciami pracuje a čo v online svete vyhľadáva.

Tieto dáta v anonymizovanej podobe odosielajú firmám ako Google, Apple či Facebook, ktoré na základe nich dokážu cieliť reklamu. Čím viac údajov spoločnosti majú, tým presnejšie dokážu reklamu nasmerovať, čo im prináša vyššie zisky.

Riešenie od DuckDuckGo sa má postarať o to, aby takéto údaje zo smartfónu nikam neodišli. Nástroj sa nazýva App Tracking Protection a je súčasťou internetového prehliadača DuckDuckGo pre Android.

Zatiaľ funguje v beta verzii a nie je k dispozícii všetkým. Používatelia Android zariadení sa ale môžu zapísať na čakaciu listinu. Novinke sa venoval server Wired.

duckduckgo

Aj keď je nástroj súčasťou aplikácie prehliadača, funguje v celom zariadení, vysvetľuje spoločnosť vo svojom blogu. Nástroj zhromažďovanie údajov inými aplikáciami rozpozná a ich zber zablokuje.

Ochrana pred sledovaním nie je VPN sieťou, chová sa však podobne. Využíva lokálne prostriedky, komunikáciu nevedie cez externý server, resp. sieť serverov. DuckDuckGo tvrdí, že údaje zbiera až 96 percent najpopulárnejších aplikácií pre Android (podľa androidrank.org).

TIP REDAKCIE
Signal spúšťa dobrovoľné predplatné, podporí vývoj a prevádzku aplikácie

Zhruba 87 percent týchto aplikácií odosiela údaje o správaní používateľov spoločnosti Google, zatiaľ čo 68 percent ich posiela Facebooku.

Nástroj App Tracking Protection môže byť, teoreticky, ešte prísnejší ako originálne riešenie od Apple – Apple App Tracking Transparency. V rámci neho môžu majitelia iPhonov aplikáciám rozkázať, aby nezbierali žiadne dáta.

Analýza The Financial Times ukázala, že sociálne siete prišli kvôli tomto nastaveniu o 10 miliárd dolárov. Android je v tomto smere benevolentnejší, hoci aj on už obsahuje prísnejšie nastavenia ochrany osobných údajov.

duckduckgo
Uvítacia obrazovka prehliadača DuckDuckGo pre Android.

Keďže Apple výrazne skomplikoval zber používateľských dát, inzerenti svoju (finančnú) pozornosť viac nasmerovali na vlastníkov Android zariadení. App Tracking Protection by im mohol plány skomplikovať, pokiaľ ho bude využívať podstatná skupina ľudí.

Nástroj od DuckDuckGo ale nemá oprávnenie meniť internú konfiguráciu zariadení Android, ako poznamenal server Wired. Ochrana pred sledovačmi preto nemusí byť dokonalá. Úroveň efektivity je otázna.  

Ako sa k funkcii dostať? Stiahnite si z obchodu Play prehliadač DuckDuckGo, prejdite do nastavení a zvoľte App Tracking Protection. Jedným ťuknutím sa zapíšte na čakaciu listinu. Prehliadač vás upozorní hneď, ako bude funkcia pre vás dostupná.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať