Česi sa zaujímajú o miniatúrne jadrové elektrárne. O čo presne ide a aké výhody môžu poskytnúť?

Reprezentanti ministerstva priemyslu a obchodu sa majú aj v týchto chvíľach snažiť o založenie European SMR Partnership, skupiny zaoberajúcej sa špecificky malými reaktormi a ich šírením naprieč krajinami.

Susedná Česká republika sa zamýšľa nad novým spôsobom získavania energie, a to prostredníctvom menších jadrových reaktorov. Ide o projekt, ktorý zvažuje aj spoločnosť Rolls-Royce zaoberajúca sa leteckými motormi. Čo presne za ním stojí a aké výhody ponúka?

Vo svojej podstate ide o pomerne jednoduchý koncept. Je to ako keby ste zobrali jadrový reaktor a zmenšili ho na rozmery dosahujúce len niekoľko metrov. Netreba sa však nechať oklamať veľkosťou. Ako píše server CzechCrunch, reaktory aj takýchto rozmerov môžu dosahovať výkon až 300 MW, a tak dokážu zaistiť dostatočné množstvo energie pokojne aj pre milión domácností.

Záujem o miniatúrne reaktory je výsledkom viacerých nedávnych udalostí. Jednou z nich sú obecne narastajúce ceny elektrickej energie. Tieto reaktory by však mohli mať aj pozitívny vplyv na životné prostredie, ktoré je najmä v posledných týždňoch veľmi často skloňované v rôznych podobách.

Kompaktnejšie, dostupnejšie, lacnejše

Jednou z najväčších výhod týchto reaktorov je práve ich veľkosť, vďaka ktorej sú oveľa kompaktnejšie ako “bežné” jadrové reaktory. To umožňuje poskytovanie energie aj na odľahlejších miestach, ako sú napríklad ostrovy.

“Malé modulárne reaktory zároveň predstavujú možnosť, ako splniť potrebu flexibilnej výroby energie pre širší okruh užívateľov a aplikácií. V jedno či viacmodulovom zapojení ponúkajú možnosť kombinovať jadrovú energiu s alternatívnymi zdrojmi energie vrátane obnoviteľných,” deklaruje David Hluštík z ministerstva priemyslu a obchodu (MPO).

TIP REDAKCIE
Svetový unikát vznikol na Slovensku: Vyše 600 vyradených telefónov sa zmenilo na umelecké dielo

“Hlavnou výhodou je však predovšetkým rýchlosť výstavby, nižšie počiatočné investičné náklady a taktiež jednoduchosť výstavby, čo sa samozrejme ešte musí preukázať v praxi. Projekt znesie všetko. Dá sa predpokladať aj jednoduchšia prevádzka, väčšia diverzifikácia zdrojov v elektrizačnej zostave, optimalizácia zdroja pre potreby elektrickej zostavy či dodávka tepla na menšiu vzdialenosť priamo k spotrebiteľovi,” tvrdí Dušan Kobylka z ČVUT.

Všetky faktory, ktoré uvádza Kobylka, spoločne predstavujú aj nižšiu náročnosť na veľkovýrobu. Práve to ako ďalšiu výhodu uvádza Lenka Babická zo Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť. Kobylka dodáva, že v tomto smere malo doposiaľ najviac pokročiť Rusko. Konkrétne je reč o reaktore Akademik Lemonosov.

European SMR Partnership

Výhody výrazne prevyšujú všetky možné nevýhody, a tak je len otázkou času, kým sa tento koncept uchytí vo viacerých krajinách sveta. Okrem Ruska a Česka sa o tento typ reaktorov zaujíma aj Veľká Británia, Spojené štáty americké či Kanada.

Reprezentanti ministerstva priemyslu a obchodu sa majú aj v týchto chvíľach snažiť o založenie European SMR Partnership, skupiny zaoberajúcej sa špecificky malými reaktormi a ich šírením naprieč krajinami.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať