Prvý smartfón s 200 Mpx fotoaparátom? Vyrobiť ho má Motorola

Radi sa necháme prekvapiť.

Samsung v roku 2019 predstavil prvý snímač obrazu pre fotoaparáty smartfónov s rekordným rozlíšením 108 Mpx. Stávky zvýšil tento rok v septembri, kedy sa pochválil senzorom ISOCELL HP1 s extrémnym rozlíšením 200 Mpx.

Snímač ISOCELL HP1 má veľkosť 1/1,22″, posiaty je mimoriadne malými pixelmi o rozmere 0,64 μm. Aj v tomto prípade zohráva hlavnú úlohu technológia zlučovania pixelov (pixel binning), ktorá pomáha dvíhať kvalitu záberov pri snímaní v zlých svetelných podmienkach.

Samsung vtedy neprezradil, ktorý smartfón dostane tento senzor do výbavy ako prvý. Logicky sa ponúkal Galaxy S22 Ultra alebo niečo vlajkové od Xiaomi. Vyzerá to však, že si prvenstvo pripíše iný výrobca.

motorola
Foto: Samsung

Známy leaker s prezývkou Ice universe tvrdí, že Motorola bude prvou spoločnosťou, ktorá predstaví smartfón s 200 Mpx fotoaparátom. Až potom si ho má osvojiť výrobca Xiaomi, ktorý svoju mobilnú novinku ohlási v druhej polovici budúceho roka.

Samsung by sa s uvedením 200 Mpx smartfónu ponáhľať nemal, hoci snímač vyvinula jeho obrazová divízia. Verejnosti by ho mal ukázať koncom roka 2022, poprípade začiatkom 2023.

TIP REDAKCIE
Google chystá Pixel 6a, bude o niečo menší a lacnejší

Značke Motorola sa dlhodobo darí hlavne v strednej a nižšej triede zariadení, kde pôsobí so sériou smartfónov Moto G. Vo vlajkovom klube veľa vody nemúti, no zrejme sa posnaží zapôsobiť aj v tejto oblasti.

Povráva sa, že začiatkom roka predstaví smartfón Edge 30 s prívlastkom „Ultra“, v ktorého útrobách by sme mali nájsť najnovší čipset od Qualcommu, Snapdragon 8 Gen 1. Ešte pred koncom tohto roka stihla Motorola predstaviť model Moto G200.

Aj keď nejde o výsostne vlajkovú loď, čipset Snapdragon 888+, 144 Hz displej, 5000 mAh batéria a 108 Mpx fotoaparát za pozornosť stoja. Obzvlášť pri pohľade na maloobchodnú cenu, ktorá bola stanovená na 450 eur.

Na záver dodáme, že rovnica „čím viac megapixelov, tým lepší fotoaparát“ neplatí. V hre je viacero premenných, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu obrazu. Podstatná je tiež veľkosť samotného snímača, svetelnosť objektívu, zaostrovanie a v neposlednom rade softvér, ktorý je v prípade smartfónov rovnako dôležitý ako hardvér, ak nie dôležitejší.

Aktuálna cena modelu Motorola Moto G100

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať