Samsung sa prekonal, predstavil 200 Mpx snímač pre fotoaparáty smartfónov

A nie je to málo?

V roku 2019 Samsung prekvapil prvým mobilným obrazovým snímačom s rekordným rozlíšením 108 Mpx. Po pár rokoch vlastný rekord prekonal. Juhokórejský výrobca teraz oficiálne oznamuje senzor ISOCELL HP1, ktorý sa pýši enormným rozlíšením 200 Mpx.

Snímač ISOCELL HP1 má veľkosť 1/1,22″ a pokrytý je extrémne malými pixelmi o rozmeroch 0,64 μm. Takto malé obrazové body sa prvýkrát objavili v 50 Mpx snímači ISOCELL JN1, ktorý Samsung predviedol len nedávno, začiatkom júna.

Samsung chce pomocou extra vysokého rozlíšenia docieliť čo možno najlepšiu obrazovú kvalitu pri snímaní v zlých svetelných podmienkach. K slovu tak opäť prichádza stará známa technológia zlučovania pixelov (pixel binning), ktorú Samsung tentokrát pomenoval ako ChameleonCell. Predtým bola známa ako Tetrapixel.

snimac
Foto: Samsung

V závislosti od svetelných podmienok dokáže snímač obrazu spojiť informácie zo 16 susediacich pixelov (4×4), čím vytvorí jeden veľký virtuálny „superpixel“ o veľkosti 2,56μm. Takto veľký obrazový bod pohltí viac svetla, vďaka čomu môžu v zlých svetelných podmienkach vznikať jasnejšie fotografie. Na výstupe tak smartfón osadený takýmto senzorom ponúkne fotky s efektívnym rozlíšením 12,5 Mpx.

Nejde však o jediný režim snímania. Pokiaľ budú svetelné podmienky na scéne zhoršené len mierne, ISOCELL HP1 spojí iba 4 susediace pixely (2×2, 1,28 μm), čoho výsledkom budú snímky s rozlíšením 50 Mpx. Pri fotografovaní v exteriéri s dostatočným množstvom okolitého svetla sa pixely spájať nebudú. Na výstupe tak vznikne fotka s plným 200 Mpx rozlíšením.

samsung
Foto: Samsung

V rámci videa je limitom 8K rozlíšenie so snímkovaním 30 FPS. Samsung sľubuje minimálne orezanie obrazu, čo docieli znížením rozlíšenia na 50 Mpx pomocou zlúčenia štyroch susediacich pixelov. Okrem 8K videa by mal ISOCELL HP1 ponúknuť aj 4K video pri 120 FPS ako aj FHD záznam pri 240 FPS.

Samsung neprezradil, ktorý smartfón dostane tento senzor do výbavy ako prvý. Ponúka sa nadchádzajúca vlajková loď Galaxy S22 Ultra. K slovu však môže prísť aj Xiaomi. V roku 2019 predstavil čínsky výrobca model Mi Note 10, ktorý sa stal prvým smartfónom so 108 Mpx fotoaparátom (Samsung ISOCELL Bright HMX).

ISOCELL GN5

200 Mpx snímač pre fotoaparáty smartfónov nie je jedinou novinkou pochádzajúcou z obrazovej divízie Samsungu. Okrem neho predstavil senzor ISOCELL GN5. Tento komponent je menší, má rozmery 1/1,57″ a pixely o veľkosti 1μm.

Aj v tomto prípade je k dispozícii zlučovanie pixelov s 12,5 Mpx výstupom, rovnako fotografovanie v plnom 50 Mpx rozlíšení. Pri videu je maximom 8K rozlíšenie pri 30 FPS.

ISOCELL GN5
Foto: Samsung

Hoci z hľadiska čísiel nejde o „prvú ligu“, snímač disponuje výkonným všesmerovým automatickým zaostrovaním Dual Pixel Pro, ktoré sľubuje ostré fotky v ideálnych aj zlých svetelných podmienkach.