Nissan predstavil nový plán: Do 2030 chce vyrobiť 15 plne elektrických elektromobilov, ponúkol aj prvý náhľad

Nissan v nasledujúcich 9 rokoch sľubuje 15 nových plne elektrických modelov a 8 elektrifikovaných vozidiel.

Do sveta elektromobility chce vo veľkom prispieť aj Nissan. Automobilka odhalila svoj nový plán s označením Amibition 2030. Deklaruje, že v nasledujúcich 5 rokoch do tohto sektora investuje 17 miliárd dolárov (15 miliárd eur), pričom do roku 2030 chce mať vyrobených 15 plne elektrických modelov automobilov. O téme informuje server Electrek.

Dá sa povedať, že Ambition 2030 slúži ako plán pre budúci predajný mix automobilky Nissan. Udáva, že v nasledujúcich piatich rokoch, čiže do roku 2026, chce v Európe potlačiť podiel elektrifikovaných vozidiel na úroveň 75 %. Na domácom trhu, v Japonsku, má podiel činiť 55 % a v Číne zase 40 %.

Plán sa ďalej vzťahuje aj na Spojené štáty americké, pri ktorých taktiež poukazuje na hranicu 40 %. Pri USA si však nastavuje vyššiu časovú hranicu, konkrétne rok 2030. Z globálneho hľadiska má do tohto roku podiel elektrifikovaných vozidiel predstavovať približne 50 %. Uvedené percentá však nereprezentujú len plne elektrické automobily. Do tejto skupiny majú byť totiž zahrnuté aj hybridy.

TIP REDAKCIE
YouTube končí s výrobou vlastných seriálov, zameria sa na partnerské programy

K dispozícii máme dokonca už aj prvé náhľady na chystané elektromobily, ktoré môžu už o necelých 10 rokov brázdiť možno aj po našich cestách. Zverejnené boli štyri koncepty pomenované Chill-Out, Max-Out, Surf-Out a Hang-Out. Reč je o crossovere, športovom kabriolete, pick-upe či automobile s otočnými sedadlami.

Nie je isté, či sa tieto koncepty niekedy skutočne stanú súčasťou veľkovýroby. Tak či onak, Nissan v nasledujúcich 9 rokoch sľubuje 15 nových plne elektrických modelov a 8 elektrifikovaných vozidiel.

Vyššie uvedená čiastka, ktorú automobilka plánuje investovať do svojho nového plánu, má zahŕňať aj výrobu batérií. Do roku 2026 chce vyrobiť 52 GWh batérie, do roku 2030 až 130 GWh batérie. Do roku 2030 taktiež plánuje znížiť emisie, ktoré vznikajú ako vedľajši produkt výroby, a to o 40 %. Uhlíkovú neutralitu chce dosiahnuť do roku 2050.

Celú prezentáciu plánu Ambition 2030 si môžete pozrieť na videu nižšie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať