Útok voči solidarite: WHO odsudzuje zákazy cestovania uvalené na južný región Afriky

“Vzhľadom na to, že variant Omikron bol zistený vo viacerých regiónoch sveta, zavedenie zákazu cestovania zameraného na Afriku je útokom na globálnu solidaritu. COVID-19 neustále využíva naše rozpory,” uviedol v nedeľnom prehlásení Dr. Matshidiso Moeti, regionálny riaditeľ WHO pre Afriku.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) si síce uvedomuje vážnosť situácie v súvislosti s novým variantom koronavírusu Omikron, no aj napriek tomu kritizuje rozhodnutie krajín uvaliť na regióny južnej Afriky zákazy cestovania. Tento krok označuje ako “utok voči svetovej solidarite”, píše Business Insider.

“Vzhľadom na to, že variant Omikron bol zistený vo viacerých regiónoch sveta, zavedenie zákazu cestovania zameraného na Afriku je útokom na globálnu solidaritu. COVID-19 neustále využíva naše rozpory,” uviedol v nedeľnom prehlásení Dr. Matshidiso Moeti, regionálny riaditeľ WHO pre Afriku. “S vírusom si poradíme len vtedy, ak budeme spoločne hľadať riešenia.”

WHO v piatok potvrdila vysoké nebezpečenstvo variantu Omikron, keď ho zaradila do rizikovej skupiny. Vedcov znepokojuje jeho vysoký počet mutácií. Celkovo bolo zistených 32 mutácií. Pre porovnanie, pri Delte boli zaznamenané dve a pri Bete tri. To variantu umožňuje obchádzať protilátky získané formou vakcinácie, a tým pádom predstavuje hrozbu aj pre očkované osoby.

TIP REDAKCIE
Xiaomi predstavilo 4 nové robotické vysávače série Vacuum Mop 2

Čo sa týka zákazu cestovania, Juhoafrická republika uviedla, že sa cíti byť za nový kmeň koronavírusu a upozornenie naň potrestaná. “Excelentná veda by mala byť pochválená, nie potrestaná,” uviedlo v sobotu juhoafrické ministerstvo zahraničných vecí podľa BBC. “Posledné kolo zákazov cestovania sa podobá potrestaniu Južnej Afriky za jej pokročilé genomické sekvenovanie a schopnosť rýchlejšie odhaliť nové varianty.”

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať