Netflix

Kryptomena inšpirovaná seriálom Squid Game bola podvod: Investori prišli o všetky svoje peniaze

Možno hovoriť o podvode prezývanom Rug Pull. Týmto pojmom sa označuje situácia, kedy autori a vývojári kryptomeny opustia svoj projekt, vezmú si peniaze investorov a doslova zmiznú z povrchu zemského.

Nedávno sme vás informovali o existencii kryptomenty inšpirovanej celosvetovo populárnym seriálom Squid Game. Táto kryptomena bola pomenovaná ako SQUID a zaujala nielen svojím raketovým rastom, ale aj spôsobom využitia.

SQUID token bol označený za tzv. play-to-earn kryptomenu. Ide o pomerne jednoduchý princíp – krytomena je odmenou za výhry v online hrách inšpirovaných seriálom. Pri každej hre je potrebné vložiť štartovné, z ktorého 10-percentná provízia ide do vreciek vývojárov a zvyšok sa vloží do fondu odmien. Čím viac ľudí sa do hry zapojí, tým vyššia je odmena za výhru.

Skutočne ide o veľmi zaujímavý koncept. Je preto škoda, že z neho nič nebude. SQUID bol totiž jeden veľký podvod, ktorý stál investorov nemalé peniaze.

Koncom októbra sa mala kryptomena vyšplhať z hodnoty 1,2 centa na 3,05 amerického dolára (2,62 eur), čo reprezentuje rast vo výške až 25 000 %. Trhová hodnota v tom čase mala činiť približne 240 miliónov dolárov. V nasledujúcom období sa hodnota SQUID každou minútou menila. V pondelok však odrazu klesla na rovnú nulu. Čo sa stalo?

Kryptomena rástla, potom prišiel Rug Pull

Podozrenie z podvodu vzniklo ešte koncom minulého týždňa, kedy server Gizmodo informoval, že hoci investori môžu kryptomenu kúpiť, nemajú možnosť ju následne predať. A žiaľ, podozrenie sa potvrdilo, a to len o pár dní neskôr.

TIP REDAKCIE
Sony chystá herný ovládač pre smartfóny: Podobá sa na DualShock

V tomto prípade možno hovoriť o podvode prezývanom Rug Pull. Týmto pojmom sa označuje situácia, kedy autori a vývojári kryptomeny opustia svoj projekt, vezmú si peniaze investorov a zmiznú z povrchu zemského. To je dôvod, prečo hodnota kryptomeny odrazu klesla na nulovú úroveň.

Obmedzenie investorov v rámci predaja pritom údajne nebolo jediným varovným signálom. Jedným z mnoha príkladov je napríklad 3 týždne stará webová stránka squidgame.cash, ktorá bola plná gramatických chýb. Hoci bola krátko po klesnutí kryptomeny odstavená, stále sa možno dopátrať k jej archivovanej verzii. Spolu so stránkou zmizli aj všetky podvodnícke kontá na sociálnych sieťach.

Čo teraz? Zatiaľ nie je úplne jasné, čo sa bude v tejto súvislosti diať v najbližšom období. Jedno však jasné je – skupina podvodníkov si niekde tam vonku užíva milióny dolárov, ktoré mali právoplatne patriť investorom.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať