Dodávky nových smartfónov v ohrození: Na nové telefóny môžeme čakať aj niekoľko mesiacov

Repasované smartfóny sú použité zariadenia, ktoré profesionálny tím opravuje a modernizuje tak, aby nielen vyzerali, ale aj fungovali ako nové.

Svetom práve zametá hneď niekoľko kríz. V prvom rade tu máme hrozbu vysokého rastu globálnej teploty, čo je problém, ktorý sa aj v týchto chvíľach snažia adresovať hlavy krajín na konferencii COP26 zastrešovanou OSN. Veľmi intenzívna je však aj kríza spätá s nedostatkom čipov, ktorá ovplyvňuje celý svet, predovšetkým ten s automobilmi, PC a smartfónmi.

Polovodiče sú hlavnými súčiastkami pokročilých inteligentných automobilov, počítačov aj smartfónov (okrem iného). Keďže však panuje nedostatok, distribúcia týchto produktov je do značnej miery obmedzená. Práve táto kríza je dôvodom, prečo sa dnes na nové vozidlá čaká aj niekoľko mesiacov. A žiaľ, nie je vylúčené, že dlhšie čakacie doby v blízkej budúcnosti postihnú aj smartfóny.

Nedostatok polovodičov pritom do určitej miery postihuje smartfónový priemysel už teraz, čo dokazujú najnovšie výsledky, podľa ktorých sa celosvetový predaj telefónov v tomto roku znížil o 6 % (v porovnaní s predošlým rokom).

Problémom nie je nižší dopyt, práve naopak

Firmy sa aktuálnej situácii prispôsobujú veľmi ťažko, pričom kladú dôraz na rozhodnutia vedúce k čo najnižším škodám. Zhoršujúcu sa situáciu možno vnímať napríklad pri spoločnosti Apple, ktorá kvôli kríze pošle na pulty obchodov o 10 miliónov iPhonov menej, než pôvodne predpokladala. V polovici septembra predstavila rad iPhone 13, ktorý bol takmer okamžite sprístupnený na predobjednávky. Vysoký dopyt v kombinácii s nedostatkom komponentov však spôsobil, že niektorí sa k vytúženému čerstvému kúsku nedostanú ani do Vianoc.

Pokles v počte smartfónov na trhu tak nie je dôsledkom nižšieho dopytu. Práve naopak – dopyt je a aj bude vysoký, nakoľko žijeme v dobe, kedy bez týchto zariadení možno fungovať len veľmi ťažko. A reč nie je len o smartfónoch. Kvôli pandémii koronavírusu sa takmer celý svet presunul na internet. Pracujeme aj študujeme z domu, čo automaticky vedie k vyššiemu dopytu po notebookoch (a desktopoch) a online službách. Tu však reťazec nekončí. Vyšší počet užívateľov online služieb vedie k rozširovaniu dátových centier, ktoré si taktiež vyžadujú aktuálne nedostatkové komponenty.

Zjednodušene povedané, jednotlivé segmenty trhu zvádzajú tvrdý boj o súčiastky. Ako exemplárny príklad nám môžu poslúžiť už spomenuté smartfóny a automobily. Automobily sú stále inteligentnejšie, čo ide ruka v ruke s rastúcou potrebou polovodičov a iných nevyhnutných komponentov. Príchod pandémie síce na chvíľku utlmil dopyt po nových vozidlách, no po čase, keď už sa svet ako-tak spamätal, opäť porástol. Problém je v tom, že v medzičase si veľkú časť čipov objednali výrobcovia notebookov, smartfónov a herných konzol. Výsledok? Na nové vozidlo môžete teraz čakať aj viac ako pol roka.

Súhra nešťastných okolností

Keď sa na aktuálnu situáciu na trhu pozrieme z väčšej diaľky, zistíme, že jej príčinou nie je len jedna nešťastná udalosť. Išlo a ide skôr o akúsi súhru viacerých nepriaznivých okolností. Kvôli pandémii bola dočasne prerušená výroba vo viacerých kľúčových továrňach, aj v tých na výrobu polovodičov. Väčšina z nich sa pritom nachádza vo východnej Ázii, s ktorou obchodovanie ovplyvnila logistická kríza. Summa summarum – došlo k preťaženiu globálneho dodávateľského reťazca, ktoré sa do veľkej miery podpísalo pod citeľný rast surovín a energií.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovákov ohrozuje nový podvod. Okradnú vás o peniaze, mieria na to najzákladnejšie!

“Môžeme hovoriť o súhre nepriaznivých okolností, ktoré nastali práve vtedy, keď tradične najviac nakupujeme pred blížiacimi sa sviatkami. Futurológovia pred takýmito udalosťami varovali už pred polstoročím keď tvrdili, že jedného dňa nám dôjdu suroviny. A hoci mali na mysli najmä ropu, nedostatok viacerých vzácnych kovov a ich komponentov dnes ohrozuje výrobu zariadení, ktoré potrebujeme na komunikáciu,” upozorňuje Janne Korpela, country manager spoločnosti Swappie, platformy na repasovanie a predaj smartfónov iPhone.

Repasované smartfóny: Riešenie, ktoré šetrí peniaze aj planétu

Repasované smartfóny nie sú spomenuté náhodou. Práve tento segment trhu je totiž na rozdiel od toho “tradičného” segmentu so smartfónmi, na vzostupe. V minulom roku mal vzrásť o 4 %, pričom na tento rok sa predpokladá ešte rýchlejšie tempo. Analytici MarketWatch pritom očakávajú, že toto odvetvie bude do roku 2025 rásť zloženou ročnou mierou rastu 15,5 %.

Dôvod tohto rastu je pomerne jednoduchý na pochopenie – nových smartfónov je nedostatok, čo sčasti vedie k zvýšeniu dopytu po smartfónoch z druhej ruky. A aj keď voči tejto skupine zariadení existujú rôzne predsudky, v skutočnosti predstavuje mnoho neoblomných výhod.

Repasované smartfóny sú použité zariadenia, ktoré profesionálny tím opravuje a modernizuje tak, aby nielen vyzerali, ale aj fungovali ako nové. A kde je tá výhoda? V skutočnosti možno nájsť hneď dve. Repasované smartfóny sú v porovnaní s tými novými lacnejšie, čo sa v dobe, kedy mnohí prichádzajú o prácu alebo nepracujú za plnú mzdu, celkom hodí. A tá druhá? Repasované smartfóny sú oveľa menšou záťažou pre životné prostredie. Takéto služby ponúka napríklad už spomenutá spoločnosť Swappie alebo Mobilonline.sk.

“Životnosť smartfónu je možné zdvojnásobiť alebo dokonca strojnásobiť. Práve to s používanými iPhonmi robíme v našich technologických centrách. Často sa ukáže, že na obnovenie plného výkonu zariadenia postačí jeho dôkladná diagnostika a vyčistenie. Niekedy je potrebné vymeniť konkrétny komponent, napríklad batériu alebo obrazovku, ale všetko ostatné je v skvelom stave a zariadenie po procedúre funguje ako nové. Použitý smartfón je lacnejší a zároveň oveľa ekologickejší. Veď tri štvrtiny uhlíkovej stopy smartfónu vznikajú pri jeho výrobe,” sumarizuje Korpela.

Inými slovami, repasované smartfóny sú jednou z najlepších alternatív, ako sa môžu spotrebitelia vyhnúť dlhým čakacím dobám, ušetriť peniaze a ešte k tomu šetriť životné prostredie.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať