Treba zmenu, a to hneď: Zem sa môže do konca storočia otepliť až o 2,7 °C!

Počas konferencie COP26, ktorá sa bude konať od 31. októbra do 12. novembra v škótskom Glasgowe, sa bude rokovať o urýchlení opatrení, respektíve prostriedkov na dosiahnutie podmienok parížskej dohody z roku 2015.

Koncom tohto týždňa sa má konať dôležitá konferencia COP26 zaoberajúca sa klimatickými zmenami. V tejto súvislosti Organizácia Spojených národov (OSN) varovala, že ak svetoví lídri nenaplnia svoje záväzky, hrozí, že sa globálna teplota do konca tohto storočia zvýši až o 2,7 °C.

Pod týmito záväzkami možno chápať dohodu z parížskej klimatickej konferencie, ktorá sa konala ešte v roku 2015. Jej cieľom bolo a stále je udržať otepľovanie svetovej klímy pod hranicou 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnou érou. Žiaľ, veľmi sa to nedarí.

Nerobíme dosť, zatiaľ nestačíme ani na “plán B”

Podľa výročnej správy Programu Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) krajiny aktuálne neredukujú množstvo emisií dostatočne na to, aby mohla byť dosiahnutá dohodnutá hranica, čiže oteplenie o menej ako 1,5 °C. Ak by situácia aj naďalej pokračovala tak, ako je tomu teraz, do roku 2030 by sa emisie uhlíka znížili len o približne 7,5 %, čo ani zďaleka nestačí. Na dostatočnú limitáciu je totiž potrebné obmedziť emisie až o 55 %, informuje publikácia IFLScience.

Dohoda uzavretá v Paríži však má aj plán B – obmedziť nárast teploty pod hranicu aspoň 2 °C. Hoci je to oveľa menej želaný výsledok, je to stále lepšie ako nič. Na dosiahnutie tohto cieľa by bolo potrebné znížiť emisie o približne 30 %.

TIP REDAKCIE
Tabletom Lenovo sa na Slovensku darí, majú nadpolovičný podiel na trhu

“Klimatická zmena už nie je problémom budúcnosti. Je to problém súčasnosti,” uviedla vo vyhlásení Inger Andersenová, výkonná riaditeľka UNEP. “Aby sme mali šancu obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C, musíme v nasledujúcich 8 rokoch znížit emisie skleníkových plynov takmer o polovicu: 8 rokov na vypracovanie plánov, zavedenie politík, ich realizáciu a nakoniec samotné dosiahnutie zníženia.”

Krajiny G20 musia zamakať

Počas konferencie COP26, ktorá sa bude konať od 31. októbra do 12. novembra v škótskom Glasgowe, sa bude rokovať o urýchlení opatrení, respektíve prostriedkov na dosiahnutie podmienok parížskej dohody. Najviac sa budú musieť snažiť najmä krajiny zo skupiny G20, ktoré sú zodpovedné až za 80 % globálnych emisií. A hoci už 12 krajín sľúbilo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, zatiaľ nie je isté, kedy (a či vôbec) sa im to podarí. Ak by sa tak stalo, otepľovanie by sa mohlo obmedziť až o 0,5 °C. No žiaľ, to stále nie je dosť. Ruku k dielu musia priložiť všetci.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať