FDA schválila použitie vakcíny od Pfizeru pre deti vo veku od 5 do 11 rokov. Jej účinnosť má dosahovať vyše 90 %

Pri maloletých má vakcína Comirnaty dosahovať účinnosť až 90,7 %. Bezpečnosť vakcíny od spoločnsoti Pfizer bola testovaná na približne 3 100 deťoch.

Správa potravín a liečiv (FDA), vládna agentúra USA, prichádza s dôležitým prehlásením. Oficiálne autorizovala použitie vakcíny od spoločnosti Pfizer pre deti vo veku od 5 do 11 rokov. Toto rozhodnutie učinila na základe transparentnej evaluácie údajov, ktoré zahŕňali aj podnety od nezávislých odborníkov. Tí v drvivej väčšine hlasovali za sprístupnenie vakcíny maloletým v uvedenej vekovej skupine, píše FDA na svojom oficiálnom webe.

Odpoveď imunitného systému na prijatie vakcíny pri deťoch vo veku od 5 do 11 rokov bola porovnateľná s tínedžermi až dospelými osobami vo veku od 16 do 25 rokov. Pri maloletých má vakcína Comirnaty dosahovať účinnosť až 90,7 %. Bezpečnosť vakcíny od spoločnosti Pfizer bola testovaná na približne 3 100 deťoch. Počas štúdie neboli zaznamenané žiadne nežiadúce vedľajšie účinky.

Vakcinácia detí z uvedenej vekovej skupiny však nebude rovnaká ako pri dospelých osobách. Taktiež sa bude podávať v dvoch dávkach s 3-týždňovým odstupom. Dávky však budú menšie, konkrétne o váhe 10 mikrogramov. Vakcíny pre osoby staršie ako 12 rokov obsahujú až 30 mikrogramov očkovacej látky.

TIP REDAKCIE
Z drahej handričky od Apple si uťahuje už aj Elon Musk. Začal predávať píšťalku za 50 dolárov

Prečo ale vlastne bolo takéto rozhodnutie nutné? V USA až 39 % prípadov nákazy koronavírusom pri maloletých pripadá práve na deti vo veku 5 až 11 rokov. Z tejto vekovej skupiny až 8 300 prípadov eventuálne vyžadovalo hospitalizáciu. A žiaľ, zaznamenané boli aj úmrtia. K 17. októbru v Spojených štátoch amerických zomrelo až 691 osôb mladších ako 18 rokov, pričom až 146 z týchto úmrtí pripadá na deti v pred-tínedžerskom veku.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať