V Bratislave vyrastie nová centrála spoločnosti ESET. O projekt sa postará známy ateliér

ESET poskytne útočisko všetkým ambicióznym spoločnostiam pôsobiacim v technologickej sfére či technicky orientovaným univerzitám. Konkrétne ESET CAMPUS vznikne v areáli bývalej Vojenskej nemocnice, pričom celkovo bude zaberať až 55 000 m2.

ESET má na území hlavného mesta Slovenska, Bratislavy, veľké plány. Blízko lesoparku Železná studnička chystá postaviť svoju novú centrálu s názvom ESET CAMPUS. Vyznačovať sa bude predovšetkým environmentálnym dizajnom, flexibilitou a uhlíkovo neutrálnou prevádzkou, uvádza spoločnosť v tlačovej správe.

Koncepčný návrh projektu ESET CAMPUS spoločnosť predstavila pred pár dňami. Má ísť o výsledok 2-ročnej spolupráce s víťazom medzinárodnej súťaže na koncepčného analytika. Reč je o architektonickom ateliéri BIG-Bjarke Ingels Group, ktorý zastrešuje viacero projektov naprieč Európou, Severnou Amerikou, Áziou i Blízkym Východom. Dvojica tak už o niekoľko rokov premení bratislavskú Patrónku na epicentrum technologických inovácií, vedy a výskumu.

“ESET je od svojho vzniku založený na vlastnom výskume, inováciach a špičkovej vede. Práve tie nám umožnili uspieť na globálnom trhu a stať sa svetovým lídrom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Je pre nás dôležité, aby tieto atribúty vyjadroval aj ESET CAMPUS. Samozrejme nám ide o svetový dizajn, ale chceli by sme pri ňom využiť aj najnovšie vedecké poznatky z oblasti architektúry a životného prostredia. Máme tiež ambíciu spraviť ho čo najviac uhlíkovo neutrálny. Naším cieľom je, aby sa ESET CAMPUS stal atraktívnym miestom pre tie najlepšie talenty, aby prichádzali a zostávali pracovať na Slovensku,” vyjadril sa k projektu generálny riaditeľ spoločnosti ESET, Richard Marko.

Aj napriek všetkej nepriazni

Oznámenie o novej centrále prichádza aj napriek tomu, že svetom stále zametá nejedna kríza, predovšetkým však tá spôsobená koronavírusom. Pandémia ochromila mnohé spoločnosti, a teda aj ich plány do budúcnosti. ESET však nepoľavuje a aj napriek všetkej nepriazni má v úmysle vytvoriť to najkvalitnejšie, najpríjemnejšie a najinovatívnejšie pracovné prostredie, v ktorom sa zamestnanci budú cítiť ako súčasť niečoho, čo sa (nielen) na Slovensku len tak nevidí.

“Pandémia preverila schopnosť firiem zareagovať na zásadnú zmenu vo veľmi krátkom čase, a nie každý ju zvládol. Na druhej strane, táto nová skúsenosť upriamila našu pozornosť na flexibilitu a oveľa viac aj na kvalitu pracovného prostredia, ktorá bude teraz zásadnou požiadavkou pri návrate ľudí do kancelárií. Okrem toho, dnes sa už veľmi konkrétne prejavujú zmeny vyplývajúce z klimatickej krízy. Takže dizajn a technické prevedenie nových budov musí na toto všetko reagovať. Práve o týchto oblastiach sme s architektmi z BIG dlho diskutovali a stali sa určujúcimi pre výsledný koncepčný návrh ESET CAMPUSu,” povedal prevádzkový riaditeľ ESETu, Palo Luka.

TIP REDAKCIE
Gmail v prostredí Google Play Store dosiahol 10 miliárd stiahnutí

Pre firmy, univerzity aj verejnosť

ESET poskytne útočisko všetkým ambicióznym spoločnostiam pôsobiacim v technologickej sfére či technicky orientovaným univerzitám. Konkrétne ESET CAMPUS vznikne v areáli bývalej Vojenskej nemocnice, pričom celkovo bude zaberať až 55 000 m2. Táto plocha bude okrem spomínaných firiem či univerzít venovaná aj iným službám či prevádzkam, pričom rátať vraj môžeme aj s verejnými priestormi a rezidenčnou funkciou. Tú budú môcť využiť napríklad stážisti či zamestnanci.

Cieľom architektov je vytvoriť nie jednu monštruóznu stavbu, ale súbor vzájomne prepojených budov, ktoré spolu budú vytvárať pocit otvoreného a pozývajúceho priestoru a ktoré nádherne zapadnú do svojho zeleného prostredia susediaceho so Železnou studničkou. Estetika by si pritom nemala pýtať žiadnu daň na efektivite, čo znamená, že kampus bude z geografického hľadiska dobre prístupný pre verejnosť i zamestnancov.

ESET myslí aj na životné prostredie

Ďalším kľúčovým faktorom je a aj bude minimalizácia negatívneho vplyvu na životné prostredie. Každý krok procesu, či už dizajn, realizácia, výber technológií či materiálov alebo samotná prevádzka kampusu, bude odzrkadlovať ambíciu dosiahnutia uhlíkovej neutrality. Energiu bude čerpať z obnoviteľných zdrojov, prípadne si vyrobí vlastnú.

Total
67
Zdieľaní
Total
67
Zdieľať